پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • موانع اجتماعي بازدارنده اصلي كار گروهي   
 • 1391-10-06 14:44:23  
 • تعداد بازدید : 615   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • موانع اجتماعی بازدارنده اصلی کار گروهی

  مصاحبه شونده: دکتر حسن بنیانیان

  مصاحبه گر: فهیمه پناه آذر

  پیش درآمد

  «حسن بنیانیان» کارشناس ارشد توسعه اقتصادی است. او این روزها مسئولیت موسسه ای با نام «پیوست نگاری فرهنگی» را بر عهده دارد. وی زمانی ریاست حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی را برعهده داشت و بعد از آن سمتی را در حوزه مدیریت بخش دولتی عهده دار نشد. بنیانیان درباره همکاری و کار گروهی و به نوعی تعاون در سازمان های دولتی و حتی خصوصی معتقد است که این امر در کشور ما نهادینه نشده و در این میان آموزش و پرورش در نهادینه کردن همکاری می تواند نقش تاثیرگذاری داشته باشد به شرط آنکه دیگر سازمان ها نیز در نهادینه کردن کار گروهی اهتمام ورزند. وی موانع بیرونی موجود در جامعه را در عدم همکاری موثر می داند و معتقد است که قهرمان گرایی، شخصیت زدگی، قبیله گرایی و رقابت اشتباه موانع موجود در همکاری نکردن افراد یک جامعه است.

  می خواهم درباره کارِگروهی و همکاری میان انسان ها بپرسم و اینکه این همکاری تا چه اندازه می تواند در رشد انسان و به تبع آن توسعه و پیشرفت یک جامعه موثر باشد؟

  برای شروع می خواهم از تاریخچه همکاری میان انسان ها بگویم. انسان متوجه شد برای اینکه بتواند زندگی کند به تنهایی نمی تواند نیازهای خود را برآورده کند و باید به طور جمعی کار و فعالیت و زندگی کرد. این همکاری در پاسخگویی به نیاز انسان هاست که نمود پیدا می کند و یک نوع تعاونِ کاری شکل می گیرد که در همه فرهنگ ها می توان رد آن را پیدا کرد. از قدیم الایام نیز نوعی همکاری و تعاون ذاتی در میان مردم شکل گرفته که در فرهنگ ما نیز می توان رد آن را پیدا کرد. ریشه این تعاون و همکاری می تواند به صورت مشترک در پاسخ گویی به نیازهای حیوان و انسان باشد و در دوره کمال انسان ها این همکاری می تواند از پاسخ به نیاز اولیه و مادی نیز گذر کند.

  به نظر شما همکاری امری فطری است؟

  به طور حتم. مثلا خوبی و نیکی کردن، نیازی در فطرت انسان هاست که وجود دارد و این نوع نیاز برای انسان لذت بخش است. در فطرت انسان یک ویژگی دیگر نیز وجود دارد و آن پرستش قدرت مافوق است که با هدایت انبیا، ما متوجه خدا می شویم. اگر باور داشته باشیم خدایی که می پرستیم رضایتش در جلب رضایت دیگران است، بنابراین کار جمعی پاسخی به این نیاز است و نوعی رضایت را به دنبال دارد. در این میان تفکری نیز از غرب وارد می شود که بخش فطری و انسانی ما را تضعیف می کند؛ چرا که بخش اعظم تکنولوژی، علم و تلاش انسان های غربی یا برای توسعه لذت های ظاهری است و بخش ناچیزی از آن در پاسخ گویی به نیازهای فطری به کار می رود که متاسفانه این نوع تفکر وارد ایران شده و تعادل ها به هم ریخته است.

  با این حال می بینیم این کشورها توسعه یافته اند؟ !

  معتقدم هنگامی که تمدن غرب وارد جامعه ما شد، این فردگرایی نیز به کشور ما ورود پیدا کرد اما در کشورهای غربی مجددا از طریق مطالعات علمی، بازگشت به کار جمعی صورت گرفت. البته معتقدم این بازگشت غربی ها به کار جمعی و گروهی برای منافع انسان هاست و ریشه در فطرت انسان ها ندارد. آنچه در غرب مشاهده می کنیم بازگشت به کار در نوع مدیریتی است که صورت می گیرد، به طور مثال گفته می شود اگر جمعی کار کنید محصول آن بیشتر و سود بیشتری نیز وجود دارد و این امر در تعلیمات آموزشی غربی ها دیده می شود. بسیاری از ویژگی های مثبتی که در حوزه توسعه و پیشرفت در غرب دیده می شود، مربوط به دین و نیازهای فطری نبوده و مربوط به این است که علم در روابط اجتماعی آنها کاربرد گسترده ای دارد و این مهم است که افراد متوجه شوند که علم تنها تکنولوژی خلق نمی کند.

  در ایران وضعیت چطور است؟ همین طور می خواهم توضیح بدهید که فرهنگ کار جمعی و گروهی چه اندازه می تواند به شعار«تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» رونق بدهد؟

  در زندگی فردی و اجتماعی یک لایه اعتقادی وجود دارد و فراتر از آن نیز لایه ارزش ها دیده می شود. این ارزش های درونی هنگامی که به رفتار می رسد و می خواهد بروز پیدا کند، شرایط محیطی در آن مداخله کرده و مانع می شود تا بسیاری از رفتارهای درونی همچون همکاری، نمود خارجی پیدا نکند. به طور مثال ممکن است فردی علاقه مند به کار جمعی باشد اما هنگامی که جامعه در این زمینه همکاری نمی کند و پاداشی نمی دهد و حتی این کار را نفی می کند، این رفتار درونی بروز پیدا نخواهد کرد. معتقدم به واسطه ویژگی مذهبی ما و اینکه 90 درصد جامعه فطرت مذهبی دارند، در نتیجه روحیه کمک و همکاری و تعاون نیز در آنها دیده می شود؛ اما شرایط بیرونی مانع این امر می شود. به طور مثال وقتی در یک مدرسه آزمونی برگزار می شود و نفرات اول تا سوم معرفی می شوند؛ همین امر باعث می شود که نفر اول برای آنکه اول بماند به کسی کمک نکند حتی اگر دلش بخواهد کمک کند، اما سیستم مانع این امر می شود.

  تا اینجای بحث اگر اشتباه نکرده باشم شما می خواهید بگویید که فرهنگ وارد شده از غرب در روابط سازمانی، مانع از انجام کار گروهی در ایران است؟ برداشت صحیحی داشته ام؟ !

  بله. در 200 سال اخیر با ورود فرهنگ غرب در روابط سازمانی و عدم اصلاح آن در نظام اداری کشور، اجازه نمی دهیم اعتقادات مثبت جامعه در کار گروهی به فعلیت برسد. اجازه نمی دهیم دانش و تجربه ای که داریم به صورت مشترک بالفعل شده و آثارش در توسعه و سازندگی جامعه دیده شود. در روابط اجتماعی حتی در میان مدیران و نخبگان نیز کار جمعی دیده نمی شود. ما حتی مثال هایمان نیز جدا از انجام کار گروهی است مانند «اگر شریک خوب بود، خدا شریک می گرفت» حتی نصیحت هایی که در امور خانوادگی می کنیم، تشویق همکاری میان زن و شوهر نیست بلکه به آنها نصیحت می شود که هر یک در زندگی مشترک تکلیف خود را روشن کنند، همه اینها نمونه ای است که نشان می دهد این فرهنگ وارداتی در سازمان ها به زندگی خانوادها نیز سرایت پیدا کرده است.

  بازهم استعمار و سرخوردگی تاریخی و مباحثی از این دست؟

  معتقدم که ریشه های تاریخی و میراث فرهنگی ما در این زمینه، عدم انجام کار گروهی را همراهی کرده است. یعنی چیزی که در این سال های آخر به عنوان تهاجم فرهنگی از آن یاد شده است و در این سال ها آن را دیده ایم. این تهاجم از همان مدارس اولیه ای که در ایران شکل گرفت دیده می شود. ببینید اولین مدارس در ایران توسط ارامنه تاسیس شد و بیشتر دانش آموزان از فرزندان تجار و اربابان بودند که در این مدارس درس می خواندند. بنابراین یک طبقه جدید شکل گرفت. معتقدم وقتی مدرسه ای وارد یک کشور در حال توسعه می شود که جامعه طبقاتی شود، این یعنی قطع همکاری ها و تعاون. در حال حاضر هم رگه هایی از این نوع سیستم آموزشی در مدارس وجود دارد که به طور مثال سر کلاس معلم می گوید: «درس نخونی، حمال می شود و مجبوری کار کنی.» ما امروز نتوانستیم این فرهنگ را اصلاح کنیم اما خود غربی ها در سیستم آموزشی این امر را اصلاح کردند، به گونه ای که انجام همه کارها در سیستم آموزشی به صورت مشارکتی و گروهی است، گروهی درس می خوانند، نقاشی می کنند و کارهای علمی و پژوهشی انجام می دهند.

  به نظام آموزشی اشاره کردید. آیا باید اصلاح شود؟ آیا باید تغییر کند؟ چطور و چگونه؟

  باید بپذیریم که تمام سازمان ها و نهادها باید در اصلاح فرهنگی جامعه مشارکت داشته باشند و اینکه نام فرهنگ به میان می آید، فکر کنیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا سازمان تبلیغات و صدا و سیما تنها باید فرهنگ سازی کنند یا فرهنگی را اصلاح کنند، درست نیست. سازمان ها و نهادها در شکل گیری فرهنگ کارِگروهی باید مداخله داشته باشند، در این میان مهم ترین وظیفه بر عهده نظام آموزشی است. آموزش و پرورش در دوران کودکی باید تجربه همکاری و تعاون را در میان کودکان هم به لحاظ نظری و هم به صورت علمی ایجاد کند. لذت همکاری در دوران کودکی باید با تمرین های مختلف به کودک نشان داده شود تا در اذهان بماند و رشد پیدا کند. در اداره های ما باید آیین نامه هایی شکل گیرد و برای انجام کارگروهی پاداش پرداخت شود.

  در این میان نقش رسانه ها و مطبوعات در تشویق به کارگروهی را چگونه ارزیابی می کنید؟

  در تشویق و عدم تشویق کار گروهی حتی رسانه ها نیز مقصر هستند، در جامعه ما حتی در انجام کارهای گروهی تنها یک قهرمان معرفی می شود و انتخاب یک قهرمان و نادیده گرفتن گروه، کاری است که مطبوعات انجام می دهند. قهرمان پروری در مطبوعات باعث می شود که کار دیگران دیده نشود. مشکل اول ما در این موضوع به آموزش و پرورش و حتی هنرمندان و روزنامه نگاران باز می گردد. در ایران درباره کارگروهی تنها یک نفر را به عنوان قهرمان انتخاب می کنیم و فرد را پررنگ می کنیم و جامعه نیز روی آن زوم می کند؛ اما در اصل کار موفق برای گروه بوده و گروه باید تشویق شود. حتی در بخش نخبگان و کشور و پروژه های پزشکی نیز اینگونه است، در ایران متاسفانه تشویق ها در کار گروهی برای یک نفر بوده و همین عاملی است برای مداخله در انجام کار گروهی.

  به غیر از قهرمان پروری چه عواملی را بازدارنده در انجام کارگروهی می دانید؟

  شخصیت زدگی یکی دیگر از مواردی است که ما را از انجام کارهای گروهی باز می دارد. با نگاهی به تاریخ ایران می بینیم که کشور شخصیت زده ای هستیم که 2 هزار و 500 سال جریانی به نام پادشاه بر سر مردم حکومت می کرده که هر چه نیکی و خوبی بوده را به نام او زده و بقیه نادیده گرفته شدند. در فرهنگ ما، فرهنگ شخص پرستی افراطی وجود دارد در حالی که هیچ فعلی وجود ندارد که فردی به تنهایی انجام داده باشد. متاسفانه خبرنگاران و روزنامه نگاران وقتی به سراغ رئیس جمهور، وزیر یا مدیر یک سازمان می روند، نوع سوال هایی که صورت می گیرد اینطور است که کارهای انجام شده را به آن فرد نسبت می دهند؛ این اشتباه است. در اداره و نهادهای دولتی کارهای انجام شده به یک نفر ختم می شود و مابقی افراد دیده نمی شوند و این خود علت کاهش کار گروهی در کشور است. مشکل ما فرهنگی است، اما در بخش های مختلف نیز ظاهر می شود؛ در عالم سیاست، اقتصاد و حتی اجتماع به صورت مختلف ظاهر می شود. به طور مثال فرد انتخاب می شود بعد از انتخاب شدن ادبیات آن فرد با بقیه فرق می کند، گویی فرد که بعد از رای گیری خوابیده و با هر رای دانش او نیز افزوده شده و فردای آن روز نوع دیگری سخن می گوید و رفتار می کند.همه چیز دان می شود و درباره تمام مسائل اظهار نظر می کند.می خواهد همه کارها را خود انجام دهد. استبداد دو وجه دارد یکی فرد مستبد و دیگری جریان استبدادپذیر است. جریان استبدادپذیری در فرهنگ ما ایرانیان خود را ظاهر می کند. این استبداد متوجه افراد می شود وقتی متوجه افراد شد می بینید حتی وزیر ما تیمی برای وزارت خانه تشکیل می دهد اما خود همه کارهای را انجام می دهد و تصمیم اول و آخر را او می گیرد و این خود ارزش می شود در صورتی که ضدارزش است. نقش رسانه این است که به جای تعریف باید انتقاد کند؛ یک فرد نباید در سازمانی تصمیم گیرنده باشد. طرف مدرک راه و ساختمان دارد اما در همه ابعاد تصمیم می گیرد. خبرنگار مجیزگویی می کند و فضای تملق ایجاد می شود در حالی که آنقدر در محاورات جامعه عادی شده که آن را تملق نمی داند. ما مدیران باید همکاری های خود را با طیف افراد کارشناس داشته باشیم.

  دولت چه سهمی از کارگروهی داشته و دارد؟

  ملتی هستیم که قرن ها قبیله گرایی جزو صفات ما بوده است. درباره شایسته سالاری زیاد صحبت می کنیم اما در عمل چیزی نمی بینیم. مدیران ضعیف می شوند و این ضعف مدیریتی بیشتر آسیب هایش در جامعه نمود پیدا می کند. به طور مثال مدیری که سر کار می آید چون توان مدیریتی ندارند سراغ رفقای خود می روند که بتواند آنها را اداره کند، اما مدیری که در مدیریت جمعی توانا باشد، سعی می کند افراد تواناتر را برای همکاری دور هم جمع کند. همیشه در کارهای گروه هراندازه مدیر ضعیف باشد افراد ضعیف تر را سرکار می آورد. این نوع سیستم همین طور در سازمان ها و اداره ها وجود دارد. آفت قبیله گرایی را در همکاری ها و مدیریت ها می بینیم. معتقدم شناسایی افراد در انجام کارگروهی بسیار مهم است.

  شرایط کنونی به واسطه وضعیت اقتصادی و تحریم های صورت گرفته عادی نیست و به نظر شما کار گروهی و همکاری چقدر در رشد و خارج شدن از بحران می تواند تاثیرگذار باشد؟

  در دوران گذر هستیم و در این شرایط اگر اتفاق اجتناب ناپذیری پیش آید به طور حتم تحولات اجتماعی را به دنبال دارد. کشورهایی که شروع به توسعه و پیشرفت می کنند، به واسطه نقاط ضعف ساختاری دچار موانع و مشکلاتی می شوند که در دوران توسعه بروز می کند و یکی از همین مشکلات و معضلات عدم تقارن بخش های مختلف کشور است. سازندگی جامعه اوضاع سیاسی کارآمد، نظام اقتصادی و فرهنگی کارآمد می خواهد که اینها دوشادوش همدیگر حرکت کرده و همکاری داشته باشند. اگر در یک زمینه عقب بیفتیم به طور حتم تمام مبادلات به هم می خورد. به طور مثال صنعت ایران خودرو را راه اندازی می کنیم، خانه می سازیم اما پارکینگ نداریم. نفس حرکت بر اساس برنامه جانیفتاده است. ما دچار این معضل هستیم که تخصص های مختلف را در رشته های مختلف ایجاد کرده و به آن مدرک داده ایم. زمانی این تخصص ها می تواند هم افزا باشند که این افراد با مدارک تخصصی دور هم جمع شده و با اندیشه های مشترک کار کنند. اما در حال حاضر می بینیم در جلسات می گویند فلانی باشد من نمی آیم و همین یک نمونه نشان می دهد که هم افزایی وجود ندارد. به طور مثال تیمی ایجاد شده برای کنترل کاهش امر طلاق، اما کسی در این کار گروهی از خود مایه نمی گذارد و همین امر کار را عقب می اندازد. هنگامی که تخصص و دانش به فرآیند توسعه باز نمی گردد هم افزایی ایجاد نمی شود، یکی از آثار کار گروهی هم افزایی است. البته ما کارهای مثبتی هم داریم که نماد همکاری در آن دیده می شود.

  در انجام کار گروهی چه در سازمان ها و چه در زندگی خانوادگی، عوامل اقتصادی تا چه اندازه می تواند تاثیرگذار باشد؟

  تنها یک بخش از این سخن که هر معضل فرهنگی و سیاسی را به اقتصاد گره می زنیم، درست است. چرا که ما دولتمان متکی به پول نفت است و هر مشکلی که داریم به نفت مرتبط می کنیم. بسیاری از اوقات معضل فرهنگی است حتی اگر اقتصاد هم نباشد باید فرهنگ را به شیوه های دیگر حفظ کنیم، الزاما کمبود فرهنگ ریشه در فقر نیست. یکی از مواردی که موتور فکر و همکاری را به چرخش در نمی آورد متکی به اقتصاد دولت است. به طور مثال استاندار یک استان منتظر پول نفت است، اما همین استاندار تلاش نمی کند که با همکاری و همفکری مدیران استانی خود راه دیگری را برای رشد اقتصادی و رفع مشکلات استانش فراهم کند، به درآمدزایی فکر نمی کند و اینگونه است که همه چیز به نفت ختم می شود. روش مدیریتی در چگونگی شکل گیری رفتار آدم ها مهم است و این نوع روش مدیریتی حتی در خانواده های امروزی نیز دیده می شود. تربیت و مدیریت در لایه های مختلف جامعه وجود دارد، باید بپذیریم تمام افراد در یک جامعه به خاطر مشکلات موجود مقصر هستند و این همان عدم همکاری را نشان می دهد.

  منبع: روزنامه تهران امروز، مورخ دوازدهم آذر ماه 1391

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %93
  تعداد آراء :
  1
  امتیاز شما :