پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • نيم نگاهي به گونه هاي عزاداري سيد الشهداء(ع) از آغاز تا كنون   
 • 1391-10-06 14:49:11  
 • تعداد بازدید : 12   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • نیم نگاهی به گونه های عزاداری سید الشهداء(ع) از آغاز تا کنون

  به مناسبت ایام عزای سالار شهیدان حضرت اباعبدالله حسین علیه السلام مرکز خبر حوزه مصاحبه ای با حجت الاسلام و المسلمین رسول رضوی از محققان و پژوهشگران حوزه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم حدیث در ارتباط با شیوه ها و گونه های عزاداری حضرت اباعبد الله الحسین (ع) انجام داده است که در ادامه خدمتتان تقدیم می گردد:

  * شیوه عزاداری از نگاه تاریخی و سیره اهل بیت(ع) و آیین هایی که وجود داشته چگونه بود؟

  اگر از بعد تاریخی به این مسئله نگاه کنیم، شیوه های مختلفی در عزاداری مشاهده می شود و آیین های مختلفی در عزاداری وجود داشته است، اولین کسانی که برای سید الشهداء عزاداری کردند، اهل بیت علیهم السلام می باشند از باب نمونه، زمانی که امام زین العابدین علیه السلام و زینب کبری سلام الله علیها و کسانی که در واقعه کربلا حضور داشتند بر جنازه ها می گذرند مرثیه خود را با این مطلع شروع می کنند : « وا محمداه صلی علیک ملیک السماء هذا حسین مرمل بالدماء مقطع الأعضاء و بناتک سبایا إلی الله المشتکی و إلی محمد المصطفی و إلی علی المرتضی و إلی حمزة سید الشهداء وا محمداه هذا حسین بالعراء یسفی علیه الصبا قتیل أولاد البغایا یا حزناه یا کرباه الیوم مات جدی رسول الله یا أصحاب محمداه هؤلاء ذریة المصطفی یساقون سوق السبایا»؛ (بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج 45، ص: 59) ای جد بزرگوار صلوات پادشاه آسمان بر تو باد. این حسین تو می باشد که آغشته بخونها است. اعضایش قطعه قطعه شده است. و دختران تو اسیر شده اند، شکایت کردن بخدا و محمّد مصطفی و علی مرتضی و حمزه سید الشهداء وظیفه ما است. وا محمّداه این حسین تو می باشد که عریان است و باد صبا بر جسدش می وزد و قتیل زنازادگان شده است. آه از حزن و غم و اندوه من! امروز جدم پیغمبر خدا از دنیا رفته، ای اصحاب محمّد! اینان فرزندان مصطفی هستند که نظیر اسیران، رانده می شوند.

  و با این تعابیر زیبا عمق فاجعه را تشریح می کنند لذا زینب دختر علی بن ابیطالب(علیهم السلام) هم از مرثیه سرایان می باشد، می گویند ام السلمه همسر پیامبر اولین کسی بود که بعد از شنیدن خبر شهادت سید الشهداء (ع) در مدینه عزاداری کرد و مردم را به شیون و زاری واداشت «یعقوبی» می نویسد: اوّلین ناله ای که بر شهادت حسین بن علی(ع) در مدینةالنّبی شنیده شده از «امّ سلمه» همسر پیامبر(ص) بود. او گفت: پیامبر(ص) فرمود: «جبرئیل به من خبر داد که امّتم فرزندم حسین را خواهند کشت.» و مقداری خاک به من داد و فرمود: این خاک را نگه دار، هنگامی که آن خون آلود شد بدان حسین من به شهادت رسیده است(تاریخ الیعقوبی، احمد بن ابی یعقوب، ج 2، ص 224؛ تهذیب التهذیب، ج 2، ص 347)

  * آیا غیر اهل بیت (ع) نیز شیوه های خاص برای عزاداری داشتند؟

  در بین غیر اهل بیت (ع) هم کم کم عزاداری شروع شد، داستان جابر بن عبدالله انصاری و عطیه عوفی کوفی در کربلا و زیارت او و عزاداری بر مزار سید الشهدا ء (ع) معروف و مشهور است.(بشارة المصطفی، ص 74؛ نیز ر. ک: مقتل خوارزمی، ج 2، ص 176)

  اینکه در روایت داریم انبیا گذشته هم در سوگ اباعبدالله (ع) عزاداری می کرده اند مطلب درستی می باشد اما ما می خواهیم این موضوع را از زمانی که واقعه کربلا اتفاق افتاده است را بررسی کنیم.

  * نخستین عزاداری رسمی و دسته جمعی شهادت سید الشهداء (ع) از سوی چه کسانی اتفاق افتاد؟

  و به دنبال جابر، توابین هستند که عزاداری امام حسین علیه السلام را دامن زدند و توابین بزرگ ترین و اولین عزاداری دسته جمعی در کربلا را برقرار نمودند، آنها جمعیت بزرگ آماده جنگ بودند که به سوی سرزمین "ورده" حرکت کرده بودند و قبل از اینکه به محل جنگ برسند به کربلا می روند و عزاداری می کنند در احوالات سلیمان بن صرد و قیام توابین گفته اند که سلیمان بن صرد گفت: توبه ما آن است که برخیزیم و با هم به جنگ اهل شام برویم و خون امام حسین (ع) را از ایشان بخواهیم. از این رو باهم اتفاق کردند و بیعت نمودند و به لقب توابین معروف شدند و با ساز و برگ نظامی از کوفه بیرون آمدند.

  اوّل آنها متوجه زیارت حضرت امام حسین(ع) شدند و چون به صحرای کربلا رسیدند چند فرسخ به قتلگاه سرها را تمام برهنه کردند، نوحه و فریاد و زاری برداشتند و جامه ها پاره کردند و نوحه ها سرودند واحسیناه، واحسیناه گفتند و چون بر سر قبر مبارک آن حضرت حاضر شدند گریه ها کردند «و نوحه ها سرودند» و خاک بر سر کردند. گفتند: ای پسر رسول خدا! ای بهترین خلایق! ای وصیّ علی مرتضی! ای شهید غریب! ای حزین کئیب! ای لب تشنه آب فرات! ای آغشته در خاک و خون! وقت حیات، ما در نصرت تو تقصیر کردیم و در بیعت تو غدر نمودیم و تو را به دشمنان کافر بی رحم وا گذاشتیم و پرچم نصرت تو بر نیفراشتیم. اکنون از آن گناه بزرگ پشیمان شده و امید داریم که ما را پیش جدّ خود شفاعت فرمایی و از گناه و خطای ما درگذری. بدین موجب سه شبانه روز متصل گریه و فریاد کردند. بعد از آن ساز و برگ جنگ آماده کردند و متوجه شام شدن و (عاشوراشناسی، ص: 355).

  این خودش تاثیر گذار بوده است و اگر دقت کنیم می بینیم که نوع عزاداری ایشان به صورت مرثیه خوانی بوده است و این عزاداری همان مرثیه خوانی است که اصولا برخی شعر و سخنان حزن انگیز می گفتند و دیگران گریه می کردند پس در ابتدا نوع عزاداری ها مرثیه خوانی بوده است.

  * آیا از سوی ائمه(ع) بر مرثیه خوانی تاییدی رسیده است؟

  در بین سائر ائمه علیهم السلام هم این شیوه مرسوم بوده است از باب نمونه ابو هارون مکفوف روایت کرده است : که امام صادق علیه السلام به من فرمود: ای. ابا هارون! در مرثیه حسین علیه السلام شعری برای من بخوان، وقتی من شروع کردم به خواندن، حضرت فرمود: نه، آن طوری که(در محافل خود) می خوانید، بخوان! یعنی با آهنگ محزون و رقّت آور. پس من این شعر را برای او خواندم:

  بر قبر حسین گذر کن* و به استخوان های پاکش بگو،

  أَبِی هارُونَ الْمَکْفُوفِ قَالَ قَالَ لِی أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع یَا أَبَا هارُونَ أَنْشِدْنِی فِی الْحُسَیْنِ ع فَأَنْشَدْتُهُ فَقَالَ أَنْشِدْنِی کَمَا تُنْشِدُونَ یَعْنِی بِالرِّقَّةِ قَالَ فَأَنْشَدْتُهُ

  امْرُرْ عَلَی جَدَثِ الْحُسَیْنِ فَقُلْ لِأَعْظُمِهِ الزَّکِیَّهْ

  قَالَ فَبَکَی ثُمَّ قَالَ زِدْنِی فَأَنْشَدْتُهُ الْقَصِیدَةَ الْأُخْرَی قَالَ فَبَکَی فَسَمِعْتُ بُکَاءً مِنْ خَلْفِ السِّتْرِ فَلَمَّا فَرَغْتُ قَالَ یَا أَبَا هارُونَ مَنْ أَنْشَدَ فِی الْحُسَیْنِ شِعْراً فَبَکَی وَ أَبْکَی عَشَرَةً کُتِبَتْ لَهُمُ الْجَنَّةُ وَ مَنْ أَنْشَدَ فِی الْحُسَیْنِ شِعْراً فَبَکَی وَ أَبْکَی خَمْسَةً کُتِبَتْ لَهُمُ الْجَنَّةُ وَ مَنْ أَنْشَدَ فِی الْحُسَیْنِ شِعْراً فَبَکَی وَ أَبْکَی وَاحِداً کُتِبَتْ لَهُمَا الْجَنَّةُ وَ مَنْ ذُکِرَ الْحُسَیْنُ عِنْدَهُ فَخَرَجَ مِنْ عَیْنِهِ مِنَ الدَّمْعِ مِقْدَارُ جَنَاحِ ذُبَابٍ کَانَ ثَوَابُهُ عَلَی اللَّهِ وَ لَمْ یَرْضَ لَهُ بِدُونِ الْجَنَّةِ.

  ابا هارون می گوید که: حضرت گریه کرد و فرمود: باز بخوان! و من قصیده دیگری را خواندم و حضرت گریه کرد و از پشت پرده صدای گریه(زنان) را شنیدم وقتی فارغ شدم فرمود: ای ابا هارون! هر کس شعری برای حسین بخواند و بگرید و ده تن را بگریاند، بهشت برای آن ها ثبت خواهد شد؛ و هر کس برای حسین علیه السلام شعری بخواند و خود بگرید و پنج نفر را بگریاند، بهشت برای آن ها ثبت خواهد شد؛ و هر کس برای حسین علیه السلام شعری بخواند و یک نفر را بگریاند، بهشت برای آن ها ثبت خواهد شد.

  و هر کس در نزد او یادی از حسین شود و به اندازه بال مگسی اشک از چشمانش بیرون بیاید، ثوابش با خدا است و خداوند در پاداش او به کمتر از بهشت راضی نمی شود. (ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، شیخ صدوق، ص 108).

  گونه عزاداریی که ابو هارون نقل می کند گونه مرثیه خوانی است که در آن دوره بین شاعران دیگرهم رواج داشته است شاعرانی مانند کمیت بن زید متوفی 126؛ سید حمیری متوفی 183؛ دعبل خزاعی متوفی 246 و.. نوع عزاداری ایشان مرثیه خوانی بوده است و معصومین علیهم السلام هم این نوع عزاداری را تایید می کرده اند و معلوم می شود مرثیه خوانی مورد تاکید ائمه بوده است.

  * در عصر بعد از ائمه(ع) عزاداری به چه شکلی ادامه یافت؟

  آل بویه از خاندان اصیل ایرانی و شیعی مذهب ساکن منطقه دیلمان ایران بودند که جد آنها ابوشجاعِ بویه پسر فنا خسرو دیلمی است و نسب آنها به بهرام گور ساسانی می رسد. ابوشجاع سه پسر به نام های علی، حسن و احمد داشت که همراه پدر در دورۀ تسلط حاکمان آل زیار بر طبرستان به خدمت آنها آمدند و در دورۀ ضعف خلافت عباسی ادعای استقلال کرده و بغداد را تصرف کردند. آنان با نگه داشتن ظاهری از خلافت عباسی از سال 322 تا 447 به حکومت بر قلمرو خلافت در سه شعبه دست یافتند، در دوره آل بویه یک اتفاقی افتاد و آنها حکومت عراق عرب را بدست گرفتند، (پایه گذار آل بویۀ عراق، خوزستان و کرمان، معزالدوله احمد است. او در سال 334 بغداد را تصرف کرد و مستکفی را از خلافت عزل و مطیع را به جای او نشاند، آل بویه عراق هم مانند فارس توسط سلطان طغرل سلجوقی سقوط کرد، تا آن عصر شیعه قدرت سیاسی را در دست نداشت و با به قدرت رسیدن آل بویه، شیعه توانست عزاداری علنی داشته باشد و معزالدوله دیلمی دستور داد که در روز عاشورا همه بازارها تعطیل شود و مردم در بیرون از منازل عزاداری کنند و شاید بتوان گفت اولین دسته های عزاداری که به طور رسمی در خیابان ها با مرثیه خوانی و مقتل خوانی عزاداری کردند در این دوره اتفاق افتد.

  و چون از آل بویه این عزاداری را در بغداد و مرکز خلافت عباسی انجام دادند طبیعی بود که برای حفظ نظم از سپاهیان استفاده کند پس مرثیه خوانی و مقتل خوانی در کوچه و بازار کم کم حالت عمومی پیدا کرد و ما این نوع عزاداری را تقریباً تا پایان حکومت آل بویه شاهد هستیم یعنی تا زمان شیخ مفید و سید مرتضی و سید رضی و دیگران اما این نوع عزاداری با آمدن سلجوقیان تقریباً ضعیف می شود و حتی در بغداد به نوعی از آن منع می شود و می توان گفت تا قرون چهارم و پنجم مقتل خوانی و مرثیه خوانی رواج داشته است در مورد سینه زنی هم گفته اند که سینه زنی یک رسم کهن در میان عزاداران بوده است و این رسم از ابتدا در بین اعراب نیز مرسوم بوده است منتهی اینکه سینه زنی از چه زمانی به صورت منظم و امروزی درآمده است مشخص نیست.

  * عزاداری در عصر صفویه به عنوان یک حکومت شیعی از چه جایگاهی برخوردار بود؟

  در منطقه شرق آناتولی و آذربایجان و قسمت هایی از قفقاز محل زندگی ترکهایی؛ معروف به قزلباش بوده است، قزلباش ها چند قبیله بودند که ائتلاف ایشان را قزلباش می گویند؛ زمانی که شاه اسماعیل به کمک قزلباش ها در ایران به حکومت می رسد و دولت صفویه را تاسیس می کند برای اولین بار در تبریز مذهب شیعه را مذهب رسمی دولتش اعلام می کند و عزاداری امام حسین علیه السلام دوباره به عنوان یک رسم رونق خاصی می آبد، همین قزلباش ها که نیروی نظامی دولت صفویه را تشکل می دهند و همراه با اسب و شمشیر و کتل و سنج و طبل بودند در ایام عاشورا همراه مردم عزاداری می کنند ولی چون نظامی هستند زمانی که عزاداری می کنند دسته های عزاداری ایشان بیشتر حالت حماسی و نظامی دارد، شما فرض کنید اگر در یک پادگان قرار باشد دسته عزاداری راه بیندازند همه لباس نظامی و ابزار و آلات نظامی دارند و با همان اسباب و آلات اگر عزاداری کنند حالت و نظم خاصی پیدا می کنند و همان نظم و رژه ای که گروه های نظامی دارند در دسته های عزاداری رعایت می کنند و نمونه های این عزاداری در اطراف آذربایجان هنوز مرسوم است که به آن شاخ سین(شاه حسین)می گویند «شاخ سین» همان(شاه حسین) بوده و به لفظ محلی به آن «شاخ سین» می گویند و شاخ سین یک گونه عزاداری است که نظم خاصی دارد و افراد در کنار هم قرار می گیرند و با نظم خاصی همراه با بدست گرفتن شمشیر و با آهنگی که با نواخته شدن طبل ها ساخته می شود و با سرودن اشعار حماسی و آهنگین در «بحر رجز» مراسم را ادامه می دهند. این عزاداری علاوه بر گریه برای امام حسین نوعی اعلام آمادگی برای شهادت در راه امام حسین علیه السلام را در بر دارد.؛ و این یعنی اضافه شدن یک چیز جدید به عزاداری، تا قبل از این عزاداری تنها نوعی ابراز احساسات و گریه بر مصائب امام حسین علیه السلام بود و از این به بعد یک خصیصه دیگر به عزاداری اباعبد الله اضافه می شود و آن اعلام آمادگی جهت جانبازی و شهادت در راه امام حسین علیه السلام است.

  بعدها که صفویه بر کل ایران مسلط می شود و مذهب رسمی ایران شیعه می شود کم کم گونه های دیگری به عزاداری اضافه می شود مانند گونه های شاخ سین(شاه حسین) که عزاداری حماسی است و پس از آن زنجیر زنی نیز اضافه شد، البته برخی منشا آن را از هند و پاکستان می دانند و برخی از عرب ها اما سینه زنی با نظم خاص و دسته های خاص در دوره صفویه رواج پیدا می کند و همه گیر می شود و دسته ها و هیئت های عزاداری براه می افتد و اشعار خاصی برای عزاداری در این دوره اضافه می شود.

  تا قبل از این دوره، اشعار ما بیشتر عربی بودند ولی از قرن نهم به بعد اشعار فارسی و ترکی هم اضافه می شود و گونه های عزاداری، تنوع بیشتری پیدا می کند یعنی مرثیه خوانی؛ مقتل خوانی، روضه خوانی؛ زنجیر زنی؛ شاخ سین(شاه حسین) و برخی دیگر از انواع دیگر نیز افزوده می شود و تقریباً یک سنت ثابت می شود.

  یکی دیگر از وقایعی که در عصر صفوی اتفاق می افتد، رواج قمه زنی است و البته شاهدی بر این مطلب نداریم که قمه زنی در دوره صفویه تاسیس شده باشد بلکه همان طوری که در دوره ها صفویه سایر گونه های عزاداری اضافه شده است قمه زنی هم رایج شده است ولی ما باید حتماً قمه زنی را از گونه های دیگر عزاداری جدا کنیم، گویا بعضی به علت نذری که داشتند اینکار را انجام می دادند و تعداد اینکار هم کم بوده است.

  متأسفانه برای برخی بین قمه زنی و شاخ سین(شاه حسین) خلط شده است یعنی فکر می کند اگر کسی شاخ حسین بکند، قمه زنی هم می کند در حالی که هیچ ربطی بهم ندارد همان طوری که در سایر گونه ها، گاهی قمه زنی مشاهده می شد در بین گونه شاخ سین(شاه حسین) هم گاهی قمه زنی اتفاق افتاده است.

  * بعد از صفویه، عزاداری سید الشهداء (ع) چگونه ادامه یافت؟

  در دوره صفویه گونه های مختلف عزاداری تاسیس می شود از دوره افشاری گزارش دقیقی نداریم اما از دوره زندیه و قاجاریه گزارش هایی بدست ما رسیده است در این دوره همان گونه های قبلی رواج پیدا می کند، فقط در دوره قاجاریه نوع جدیدی از عزاداری به نام " شبیه خوانی " اضافه می شود یعنی در عزاداری به بر پایی مراسمی جهت بازسازی حادثه عاشورا می پرداختند و عده ای مانند تئاترهای امروزی نقش افراد را بازی می کردند البته این نوع عزاداری شعرهای خاص خود را داشت و این گونه عزاداری در دوره قاجاریه و فتحعلی شاه رواج پیدا می کند ممکن است برخی بگویند تعزیه خوانی ریشه کهنی دارد ولی مسلم است که رواج آن در دوره قاجاریه محقق شده است و در دوره فتحعلی شاه و ناصر الدین شاه به اوج خود می رسد و با برپایی تکیه و ساختمان هایی که جهت برقراری تعزیه خوانی تاسیس شده بودند رسم و رسوم و شیوه خاص خودش را پیدا می کند.

  در حقیقت گونه جدیدی که در این دوره به انواع عزاداری اضافه می شود "تعزیه خوانی" است و در این دوره گونه هایی دیگری مانند بر پایی سقا خانه؛ تیغ زنی، سخنوری، مراسم دفن شهدای کربلا، مراسم تشت گذاری و.. رواج یافته است، بهر حال در دوره قاجاریه بیشترین تنوع در گونه های عزاداری را شاهد هستیم.

  * آیا در دوره پهلوی عزاداری دارد مرحله جدیدی شده است؟

  در دوره رضا شاه تکیه ها بسته و عزاداری ممنوع می شود و این رویکرد باعث می شود که در دوره گونه دیگری از عزاداری در قالب هیئت های عزاداری خانگی رشد کند و این جلسات به صورت هفتگی یا ماهانه برقرار شود.

  نه اینک هیئت ها در آن موقع پیدا شده باشند بلکه این ممنوعیت بیرونی باعث شد عزاداری بیرون محدود شود و عزاداری ها در خانه ها برقرار شود؛ و این عزاداری زیر زمینی کم کم به مراکز عمومی کشیده می شود.

  * گونه های عزاداری در دوران انقلاب و بعد از آن آیا تغییری کرده است؟

  در دوره انقلاب تقریبا احیای همان سنت های مختلف عزاداری را شاهدیم و در انقلاب ما بیشتر به گونه دوم اکتفا می شود یعنی عزاداری علاوه بر یاد آوری وقایع کربلا به نوعی اعلام آمادگی برای از جان گذشتن در احیا دین می باشد و فقط صرف حفظ یاد شهدای کربلا نیست بلکه اعلام مادگی جهت مبارزه با ظلم است.

  * علما به گونه های عزاداری چه نگاهی دارند؟

  عالمان شیعه و بزرگان مذهب، هدف عزاداری را زنده نگه داشتن یاد شهدا و اعلام آمادگی فداکاری و جانبازی در راه دین می دانند و هر کار مشروعی که بتواند ما را به این هدف سوق دهد اشکالی ندارد و معمولاً در بین شیعیان نوع عزاداری ها مشروع بوده است و تقریباً بیشتر گونه های عزاداری مورد قبول علماست.

  منبع : پایگاه حوزه نیوز؛ تاریخ درج:  ‎1391/8/29

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :