پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • علل انحطاط مسلمين در انديشه و آراء سياسى امام خمينى(ره)  
 • 1390-06-23 19:52:18  
 • تعداد بازدید : 12   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • عنوان: علل انحطاط مسلمين در انديشه و آراء سياسى امام خمينى(ره)

  استاد راهنما: دكتر سيدرحيم ابوالحسنى

  استاد مشاور: حجةالاسلام دكتر داود فيرحى

  دانشجو: هدايت يوسفى

  مقطع: كارشناسى ارشد

  پژوهش حاضر اين سؤال اساسى را طرح و پاسخ داده است كه آيا ديدگاه امام خمينى در باره علت اساسى انحطاط و عقب ماندگى مسلمانان داراى ويژگى هاى يك نظريه (تئورى) است يا خير. در پاسخ، اين فرضيه به آزمون گذاشته شده كه ديدگاه امام خمينى ويژگى هاى يك نظريه را داراست.

  ديدگاه امام خمينى بر اساس اعتقاد ايشان به اسلام به عنوان تنها مكتب تأمين كننده سعادت دنيا و آخرت و پيشرفت توأم مادى و معنوى انسان ها شكل گرفته است. امام خمينى معتقدند اسلام به عنوان آخرين دين الهى داراى قوانين جامع و كاملى است كه در همه زمان ها و مكان ها قابل اجراست و تنها در پرتو اين قوانين است كه پيشرفت و رفاه مادى انسان ها هم آغوش معنويت و سعادت اخروى مى گردد؛ از اين رو ايشان انحطاط و عقب ماندگى مسلمانان را در درجه اول بدليل انحراف آنان از اسلام اصيل از صدر اسلام تاكنون مى دانند و معتقدند به هر ميزان مسلمانان به قوانين اسلام عمل كرده اند به همان ميزان به پيشرفت هاى مادى و معنوى نايل شده اند و بالعكس. از نظر امام خمينى، مهم ترين تحريفى كه در اسلام، به ويژه در سده هاى اخير، توسط استعمارگران صورت گرفته، القاى جدايى دين از سياست يا نبود نهاد حكومت در اسلام است. به عقيده ايشان تنها راه خروج مسلمانان از انحطاط روى آوردن به اسلام اصيل است و چون در متن اسلام اصيل تشكيل حكومت اسلامى براى اجراى قوانين اسلام، ضرورى است، بنابراين بر پايى حكومت اسلامى شرط اساسى و لازم خروج از انحطاط مى باشد. ديدگاه فوق را مى توان در سه گزاره كلى خلاصه كرد: 1- تنها و تنها اسلام تأمين كننده سعادت دنيا و آخرت و پيشرفت مادى و معنوى است؛ 2- سعادت دنيا و آخرت و پيشرفت مادى و معنوى در تقابل با انحطاط و عقب ماندگى مى باشد؛ 3- انحراف از اسلام، علت انحطاط و عقب ماندگى است.

  گزاره هاى فوق با برخوردارى از سه ويژگى نظريه (تئورى) يعنى 1- دارا بودن نوع خاصى از گفتار كه از آن به قانون تعبير مى شود 2- ارتباط بين اين گفتارها بر مبناى قواعد منطق (قياس)، 3- تبيين واقعيت از راه قياس، مى تواند در قالب يك نظريه (تئورى) طرح گردد.

  رشته علوم سياسى دانشگاه باقرالعلوم عليه السلام

  هدايت يوسفى  
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :