پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • كار جمعي موجب هم‌افزايي مي‌شود  
 • 1391-10-05 14:31:48  
 • تعداد بازدید : 6   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • کار جمعی موجب هم افزایی می شود

  محمدحسن قدیری ابیانه

  دکترای مدیریت استراتژیک

  استراتژی استعمار در رابطه با کشورهای نفتخیزی مانند ایران همیشه بر این پایه بوده که درآمد آنها باید فقط وابسته به فروش نفت خام باشد و از نظر تولید وابسته به کشورهای دیگر باقی بمانند. در دوره ای که بخصوص استعمار حاکمیت و نفوذ زیادی در ایران داشت، تمام تلاش خودش را کرد تا جلوی تولید ثروت را در کشور بگیرد. همین باعث شد که آنها به فرهنگ کار و تولید ایرانی لطمه زدند.

  حتی دقت داشتند که درآمد حاصل از فروش نفت صرف آبادانی کشور نشود و به جایش مصرف گرایی بخصوص مصرف کالاهای خارجی رواج پیدا کند که هنوز هم متاسفانه ما گرفتار همین استراتژی آنها هستیم و هنوز هم مصرف کالای خارجی برای مردم نشانه تشخص است.

  بدون فرهنگ صحیح مصرف و بدون اینکه کالاهای داخلی را به خارجی ترجیح بدهیم وضعیت اقتصادی ما پیشرفت نخواهد کرد. هرچند باید اذعان داشت که در این تحریم های جدید پیشرفت چشمگیری در تولید داخلی و فرهنگ کار جمعی داشته ایم اما در صورت اصلاح فرهنگ عمومی، کشور پیشرفت خواهد کرد و هر چه زودتر می توانیم به افق هایی که مد نظر داریم برسیم. تاکید مقام رهبری بر اصلاح فرهنگ عمومی درباره کار جمعی هم یک موضوع استراتژیک و کلیدی است که بدون آن اهدافمان تحقق پیدا نمی کند.

  اما متاسفانه هنوز اقدام لازم در این رابطه صورت نگرفته است. یعنی نه تنها در ایجاد این فرهنگ تلاش جدی نشده، که در حوزه های هنری مثل سینما، سریال و امثالهم در بسیاری از مواقع برعکس اهداف موردنظر حرکت شده است. به نحوی که اصطلاحات منفی و ضد فرهنگ کار از جمله ضد فرهنگ کار گروهی به کرات القا می شود. به طور مثال در سریال ها وقتی از خواستگاری می پرسند شغلت چیست؟ می گوید: من خودم رئیس خودم هستم.

  یعنی زیر نظر کسی کار نمی کنم. هر چند ممکن است راننده تاکسی یا مغازه دار باشد اما در این عبارت داشتن رئیس به عنوان یک امیر منفی القا می شود در حالی که در هر کار گروهی وجود یک مسئول و رئیس الزامی است و اکثریت در کار گروهی مرئوس هستند بنابراین با این عبارت مرئوس بودن که عامل کار گروهی است به عنوان یک عامل منفی ترویج می گردد. یا در کار گروهی رعایت سلسله مراتب اداری ضروری است در حالی که در فرهنگ عمومی رایج در ایران اطاعت از مافوق چاپلوسی و ایستادگی در برابر مافوق و عدم انجام کارهای محوله، اقتدار تعریف شده است. استقلال دستگاه ها از هم در ایران به عنوان عدم هماهنگی تلقی و ترویج می شود.

  این روحیه ضد کار فرهنگی را در همه عرصه ها از جمله در عرصه ورزش مشاهده می کنیم و لازم است این روحیه با برنامه دقیق ترویج گردد. در کارتون ها برای کودکان و از مدارس ابتدایی یا دانشگاه ها باید درباره فرهنگ کار جمعی صحبت و تبلیغ شود. در بسیاری از کشورها حتی کتاب هایی که منتشر می شوند با تلاش مشترک چند نفر تهیه می شوند.

  این عدم علاقه به کار جمعی میراث فرهنگی ما نیست بلکه چیزی است که استعمار در ایران القا نموده و برای تبدیل آن به یک فرهنگ تلاش کرده است. روحیه کار جمعی در اسلام هم بسیار مورد توجه قرار گرفته است و این امر را حتی در نماز جماعت می توان مشاهده کرد. به نحوی که تاکید می شود اگر جمعیت نمازگزاران جماعت به 10 نفر برسد ثواب آن قابل شمارش نخواهد بود.

  اما راه حلی که می شود برای این معضل ارائه داد این است که باید مکانیسم های ترویج کار جمعی مورد مطالعه و تحقیق کارشناسان مربوطه قرار بگیرد و از تجربیات سایر ملل نیز در این رابطه استفاده شود. گاه می توان با مثال های ساده این مطالب را تشریح کرد. در کتب درسی موضوع شکستن راحت یک چوب و سختی شکستن دسته ای از چوب ها بیان می شد.

  می توان مثال های دیگری را نیز مطرح نمود مثلا 10نفر هر کدام تک تک قادر به بیرون آوردن چرخ یک ماشینی که در جوی آب افتاده نیستند اما اگر چهار نفر با هم همزمان به این کار اقدام ورزند، سریعا می توانند چرخ را بیرون بیاورند. این نمونه ای از اهمیت کار جمعی است. اصولا کار جمعی موجب هم افزایی می شود.

  منبع: روزنامه تهران امروز؛ مورخ 12/09/1391

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :