پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • كار جمعي واجب است نه مستحب  
 • 1391-10-05 14:33:30  
 • تعداد بازدید : 8   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • کار جمعی واجب است نه مستحب


  مهدی ارگانی

  کارشناس فرهنگي و مدير موسسه صبا

  فرهنگ خیلی مهم تر از سیاست است. به همین دلیل مقام معظم رهبری در صحبت هایشان گاهی به فرهنگ همپا یا حتی بالاتر از سیاست بها می دهند. اگر یک تقسیم بندی انجام بدهیم متوجه می شویم که سیاست در کشور وسیله ای برای زندگی بهتر است در حالی که فرهنگ هدفش یک زندگی بهتر است. درنتیجه سیاست باید خدمتگزار فرهنگ باشد.

  سیاست حتی وسیله اقتصاد هم هست. سیاست کار حکومت گذاران است که باید در خدمت مردم باشند. دولت در کشورهای دموکراتیک و مردم سالار، خدمتگزار است، فرمانروا نیست. ارتقا فرهنگی، هنری و علمی هدف جامعه اسلامی است.

  انقلاب ما فرهنگی بوده است. رهبران ما فرهنگی هستند. چه امام خمینی(ره) و چه آیت الله خامنه ای هر دو صبغه فرهنگی داشته اند و اصلا پیش از آنکه سیاستمدار باشند، فرهنگی بوده اند. آنها عالم دین و اهل ادب و شعر و فلسفه و عرفان هستند. درنتیجه از نظر من ذاتا فرهنگ مهمتر از سیاست است.

  اما درباره فرهنگ کار جمعی دو مسئله وجود دارد: اینکه ما درباره فرهنگ کار جمعی می خواهیم حرف بزنیم یا کار جمعی در فرهنگ؟ اولی به این معناست که آیا ما حاضریم اصولا غلبه مان بر انجام فعالیت ها، چه اقتصادی چه هنری و غیره همراه با دیگران باشد؟اما دومی که به نظر من سوال خیلی مهمی هم هست به این معناست که آیا در فرهنگ و بخصوص در هنر کار جمعی می کنیم یا نه؟!به هر حال آنچه که مشخص است در مورد فرهنگ کار جمعی جزو کشورهایی هستیم که دچار عقب ماندگی شده ایم. ما همیشه ترجیح می دهیم کار به نفع فرد تمام شود.

  به همین دلیل هم آدم های قهرمان گرایی هستیم. آنطور که تجربه شخصی ما نشان می دهد اصولا در فعالیت ها علاقه نداریم یکی از چند نفر باشیم. دوست داریم که همه کار را خودمان انجام بدهیم. در تمام دنیا اثبات شده که کار جمعی بیشتر نتیجه می دهد. معروف است که ما ایرانی ها خیلی باهوش هستیم اما افراد نژاد زرد درصد هوشی کمتری دارند. آنها به اندازه ما یا حتی کشوری مثل آلمان فیلسوف و فیزیکدان و دانشمند بزرگ ندارند اما توسعه یافته اند.

  دلیل آن این است که به کار جمعی اعتقاد دارند و از بودن کنار هم و انجام دادن یک کار با هم احساس کمبود نمی کنند. آموزه های دینی ما هم دائما کار جمعی را به ما گوشزد می کند. بیشتر مشکلات به گردن مدیران و مسئولان است. اگر در سفارش دادن کارها، در تعریف کارها همه چیز را جمعی ببینیم و بر سر موضع مان پافشاری کنیم و کوتاه نیاییم، کم کم فرهنگ کار جمعی جا می افتد. اگر مدیران در تعریف پروژه ها اصل را بر کار گروهی بگذارند تا حد زیادی مشکل حل می شود.

  این درست است که ما فرهنگ کار جمعی نداریم اما صادقانه بگویم نمی دانم چرا! چرایی اش نیاز به پژوهش دارد. چیزی که به نظر می رسد شاید علتش در ریشه های سال های حکومت سلطنتی باشد که حکومت فرد است. فرمانروایی فردی توسعه پیدا می کند و لایه های زیرینش هم فردگرا می شوند. مردم ما خیلی زیر بار ضابطه نمی روند.

  فرهنگ جمعی بیش از هر دوره در جامعه امروز جدی شده است. برای توسعه اقتصادی و هنری باید با موسیقی جهان همصدا شویم. در دنیا همه کارها دارد به صورت جمعی انجام می گیرد. لذا چیزی که رهبر درباره کار تیمی گفتند فقط به صرف جالب بودن نبوده است. تنها راه توسعه و موفقیت کار جمعی است. کار جمعی امر مستحبی نیست بلکه در روزگار امروز امری واجب است.

  منبع: روزنامه تهران امروز؛ مورخ 12/09/1391

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :