پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • اقتصاد مقاومتي با الهام از نظام فرهنگي اسلامي  
 • 1391-10-06 10:28:50  
 • تعداد بازدید : 6   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • اقتصاد مقاومتی با الهام از نظام فرهنگی اسلامی

  سخنرانی دکترمسعود درخشان

  عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و استاد برجسته اقتصاد انرژی

  در اولین همایش "اقتصاد مقاومتی" در دانشگاه علم و صنعت تهران

  واژه اقتصاد مقاومتی بر این موضوع دلالت می کند که فشارها و ضربه های اقتصادی از سوی نیروهای متخاصم سد راه پیشرفت جامعه است که باید بر آن غلبه کرد.

  فشارهای اقتصادی به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می گردد. در راس فشار خارجی تحریم اقتصادی و در بخش داخلی نیز فشار همه نیروهایی که زمینه و بستر مناسب را برای تحقق اهداف سیاستهای فشار خارجی ها فراهم می کنند،وجود دارد.

  همچنین فشار داخلی به دو بخش تقسیم می گردد که یکی از این بخش ها ناآگاهی ما اقتصاددانان است که نوعا در مسیری سیاستگذاری می کنیم که خاص جریان مثلث اقتصاد تهاجمی غرب علیه اقتصاد ما است .عامل دوم به بخشی از فعالان اقتصادی بازمی گردد چنانکه از دید من همه کسانی که در مسیر واردات کالاهای مصرفی سرمایه گذاری کرده و فعال هستند و همه کسبه و دست اندرکاران و کسانی در توزیع این کالاها فعالیت می کنند، همان نیروهایی هستند که به اقتصاد ملی ضربات جبران ناپذیری وارد می کنند.

  دسته دیگری از نیروهای داخلی که موجب مطرح شدن موضوع اقتصاد مقاومتی می شود شرایط و مقتضیات اقتصادی کشور است که در سیاست های گذشته و در راس آن وابستگی به درآمدهای ناشی از فروش نفت خام ریشه دارد. در طراحی الگوی اقتصاد مقاومتی همه این موارد باید مد نظر قرار بگیرد.

  اقتصاد مقاومتی یک نظام اقتصادی بسته نیست و چنین دیدی نسبت به اقتصاد مقاومتی رشدآفرین نیست .منظور از اقتصاد مقاومتی واقعی یک اقتصاد مقاومتی فعال و پویاست نه یک اقتصاد منفعل و بسته چنانکه مقاومت برای دفع موانع پیشرفت و کوشش در مسیر حرکت و پیشرفت تعریف می شود.

  در نظام اسلامی نباید بین سه حوزه تفکیک قائل شویم و این سه حوزه سیاست، اقتصاد و فرهنگ هستند. چنانکه نمی توان درباره اقتصاد مقاومتی صحبت کرد و از اقتضائات سیاسی غافل شد و یا از این دو صحبت کرد و از فرهنگ که زیرساخت این دو محسوب می شود غفلت کرد.

  هدف از اقتصاد مقاومتی چیزی نیست جز آنکه این اقتصاد مقوم نظام سیاسی باشد،چنانکه نظام اقتصاد مقاومتی که هماهنگی خود را با نظام حکومتی اسلامی از دست بدهد نمی تواند مراد ما باشد .اقتصاد مقاومتی که ملهم از نظام فرهنگی اسلامی و مبتنی بر فرهنگ دینی نباشد هدف ما نیست.

  در این چارچوب سخن گفتن از اینکه اهداف نظام اقتصادی در نظام اسلامی آن است که بخش خصوصی با دنبال کردن حداکثر سود باعث ایجاد تعادل در اقتصاد خواهد شد درست نیست و با این مفاهیم سازگاری ندارد .اینکه دولت بگوید جای خود را به بخش خصوصی دهد و بخش خصوصی نیز بدون راهنمایی تنها به دنبال حداکثر و انباشته کردن سود باشد در واقع همان نظام شرکتی آمریکاست.

  متاسفانه در دو دهه گذشته جو قالب اقتصاددانان در کشورمان به دنبال اجرای دقیق الگوی اقتصاد سرمایه داری بودند و می پنداشتند و متاسفانه هنوز می پندارند این مسئله در هماهنگی بانظام سیاسی و فرهنگ اسلامی است .اقتصاد اسلامی با سودجویی مخالفت ندارد بلکه با مبنا شدن سود و سوداگری بچگانه برای تکاثر و انباشته کردن سود آنگونه که در نظام آمریکا انجام می شود سازگاری ندارد.

  مهمترین مشکل اقتصاد مقاومتی غلبه بر این تفکر قالب در سیاستگذاران اقتصاد کشور است و ما نمی توانیم همزمان از فرهنگ اسلامی تبعیت کنیم و مقوم اقتصاد کینز و ساموئلسون و امثال آنها باشیم.

  ضعیف ترین حلقه ما حلقه اقتصاد است و به همین دلیل مقام معظم رهبری می گویند دشمن تنها از این طریق می تواند وارد شود و زحمات خود را برای این کار نیز می کشد. ما اقتصاددانان سهم عمده ای در تضعیف این حلقه داشته ایم چنانکه نظام سیاسی با رهبری مقام معظم رهبری با قدرت جلو می رود و نظام فرهنگی نیز با پشتوانه قوی خود رو به جلو حرکت می کند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :