پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • روان‌شناسي ،دين وتبليغ  
 • 1390-06-23 17:42:50  
 • تعداد بازدید : 18   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • روان شناسي ،دين وتبليغ

  حجت الاسلام والمسلمين سيد جواد موسوي هوايي

  معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي

  انسان ها در عصر حاضر به يك درك مشترك در مورد نياز به دين رسيده اند و به صورت تجربي به آن چه در روان خودشان بوده است دست يافته اند. لذا رويكرد جديدي در جهان به سمت دين و دين داري در حال پيدايش است.

  انتقال مفاهيم معنوي و عرفاني و حتي علمي و ديني به صورت چهره به چهره و حضوري هنوز هم بيشترين تأثير را روي مخاطب دارد، خصوصاً در جايي كه گوينده به سخن خود ايمان داشته باشد. براي اين امر دلايل قرآني و روايي هم داريم. وقتي معلم و مبلغ به آن چه مي گويد ايمان داشته باشد و بر مبناي آن عمل هم كند، امواج مثبتي از سوي او به مخاطب ساطع مي شود و تأثير كلام او بيشتر مي شود.

  با توجه به اين كه گزاره هاي ديني، دستورهاي اخلاقي و پيشنهادهاي دين متصل به وحي است و خداوند با شناخت انسان و ملزومات وي اين دستورها را صادر فرموده است، پس محتواي تبليغ ما بدون اشكال و صددرصدي است، فقط بايد آن محتوا را در قالب هاي مختلفي بريزيم. در قرآن آمده است: «الذين يبلغون رسالات الله»، كساني كه رسالت هاي الهي را ابلاغ مي كنند. ما بايد رساننده هاي خوبي باشيم. اگر رفتيم دبستان، بايد با زبان آن ها سخن بگوييم، به گونه اي كه بچه ها بفهمند و متنفر نشوند. براي رساندن رسالات الهي بايد زبان مخاطب را بشناسيم. اگر براي دانشجويان آن چه را كه در درس خارج حوزه گفته مي شود بگوييم تبليغ نكرده ايم. اگر هم تبليغ باشد، تبليغ خودمان بوده، نه تبليغ دين. در تبليغ ديني بايد دو امر را بدانيم: اول اين كه نياز به علم دين داريم؛ دوم اين كه، براي تبليغ دين به علوم روز، خصوصاً علوم انساني و بررسي روان شناختي براي ورود در روان انسان ها و جوامع نياز داريم.

  در مورد دوم و نياز به علم روز، بايد سه نوع شناخت داشت.

  1- مبلغ:

  از لحاظ روان شناختي بايد ويژگي هاي مبلغ بررسي شود. بايد مبلغ بداند كه با چه شرايط و ويژگي هاي روحي و شخصيتي وارد تبليغ مي شود. ايمان به سخن و عمل به آن از ويژگي هاي مبلغ است. مبلغ نبايد مضطرب باشد. او بايد بر خودش مسلط باشد تا بتواند مفاهيم را انتقال دهد.

  2- روان شناسي مخاطب:

  برخورد با كودك، نوجوان، جوان، دختران مجرد، پسران مجرد، مردان و زنان متأهل، افراد مسن و يا جمعي كه در آن همه ي اين گروه ها وجود دارد متفاوت است. اگر مبلغ بتواند نگاه هركدام از اين افراد را به موضوعي كه مي خواهد بيان كند، درك كند موفق است.

  3- جامعه شناسي فرهنگي و جغرافياي محل تبليغ:

  مردم شهر و روستا و اقوام مختلف در نوع تبليغ و اطلاع رساني ديني متفاوتند. براي مثال، ارزش زن و دختر از نظر مردم تهران، شمال، آذربايجان شرقي يا غربي، لرستان و خوزستان كاملاً متفاوت است. اگر براي مردم همه ي اين شهرها به يك شكل از ارزش زن صحبت شود، ممكن است مقصود شما را كاملاً اشتباه بفهمند.

  اين امور امروزه در حوزه ي پژوهش و آموزش سازمان تبليغات اسلامي، به صورت جدي دنبال مي شود. البته بايد سعي كنيم در بهره گيري از مفاهيم علوم افراط و تفريط نشود، يعني مثلاً روان شناس جاي دين را نگيرد و از طرفي، از علوم روز بيشترين بهره را ببريم.

  ماهنامه سپيده دانايي 

  سيد جواد موسوي هوايي  
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :