پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • معرفي كتاب انحصار نوين رسانه‌اي  
 • 1391-09-14 10:23:40  
 • تعداد بازدید : 20   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • معرفی کتاب انحصار نوین رسانه ای

  نویسنده: بن اچ. باگدیکیان

  مترجم : علی رضا عبادتی

  ناشر : انتشارات روایت فتح

  تاریخ انتشار : ۱۳۸۵

  فهرست عناوین  

  1ـ رسانه عادی برای مردمی غیرعادی

  2ـ پنج بزرگ

  3ـ تمام اخباری که برای چاپ مناسب نیستند

  4ـ همه اخباری که مناسب چاپ هستند

  5ـ کاغذ در عصر دیجیتال

  6ـ عصیان و درمان

  در قسمتی از پیشگفتار این کتاب آمده است: "... هر فردی در زمانه ما در دو جهان زندگی می کند؛ یکی دنیای طبیعی که از گوشت و خون و محیط است و انسان ها از زمان پیدایش در آن زندگی می کنند. دنیایی که مردان و زنان و کودکانش در خانواده، مدرسه و جامعه رشد می کنند و بالغ می شوند و با سایر انسان ها در موقعیت های مختلف و پیچیده روبه رو می شوند .

  در قسمتی از پیشگفتار این کتاب آمده است: "... هر فردی در زمانه ما در دو جهان زندگی می کند؛ یکی دنیای طبیعی که از گوشت و خون و محیط است و انسان ها از زمان پیدایش در آن زندگی می کنند. دنیایی که مردان و زنان و کودکانش در خانواده، مدرسه و جامعه رشد می کنند و بالغ می شوند و با سایر انسان ها در موقعیت های مختلف و پیچیده روبه رو می شوند. دنیایی که در آن الگوهای اجتماعی، قانون، سیستم آموزشی و اصول اخلاقی خلق می کنند و به طور غریزی از بی نهایت برخوردهای غیرقابل اندازه گیری انسان ها تاثیر می گیرند. دنیایی که در هر کجایش که باشند، از منهتن نیویورک گرفته تا مناطق دوردست سیبری، نشانه ها، صداها و رایحه ها را درک می کنند و می شناسند. دنیایی که شکل گیری غرایزش در محیط های انسانی چنان با زندگی انسان ها عجین شده که حتی نوزادهایش هم نسبت به محیط پیرامون و ابراز احساسات دیگران واکنش نشان می دهند .

  دنیای دیگر که اکثر انسان ها امروزه در آن به سر می برند، دنیای رسانه های گروهی است. به لحاظ تاریخ بشری، این دنیایی جدید است و ناگهانی پدید آمده است. شاید اصل و خاستگاهش به سیستم علائم و نشانه ها در زمان ماقبل تاریخ باز گردد، شاید هم به صدوپنجاه سال پیش، به زمان گوتنبرگ و اختراعش. اما دگردیسی ها و تغییرات شگرف آن زمان هم سرانجام باعث تضعیف ساختارها و سلسله مراتب اجتماعی در نظام های سلطنتی و مذهبی و سنتی زمانه خود شدند .

  رسانه های گروهی جهان امروز بر ناهمسانی های جهانی همچون زبان، فرهنگ و طبقه اجتماعی فائق آمده و حتی برای نفوذ به بی سوادان هم چاره اندیشیده اند. در قیاس با تجربه های انسان، این تغییر بسیار سریع و ناگهانی رخ داده است و دنیایی را توسط انسان در زمانه ما باظرافت ابداع کرده است؛ دنیایی که در زمان خلقتش کاری شگرفت، ساده و نوآورانه بود. اما این نوآوری به دست بنگاه های اقتصادی و دولت افتاد و هر کدام با اهداف مختلف و متنوع آن را به کار گرفتند. بعضی برای منافع ناب علمی، آموزشی و ارضای نیازهای شخصی، و برخی دیگر هم برای کسب سود، به وضعیت دلخواه درآوردن جامعه، خودسانسوری و کنترل وقایع. دنیای رسانه های گروهی، در مقایسه با تاریخ طولانی برخوردهای رو در روی انسان ها، عمر بسیار کوتاهی داشته و فرصت کافی ایجاد نکرده است که درکی همگانی از خیرخواهی و بدخواهی در آن شکل گیرد و مشخص شود کدام مورد از آن مخصوص افراد تافته جدابافته اجتماع و صاحبان امتیاز طراحی شده و کدام بخش مخصوص رعایا و مردم عادی است .

  امروزه دنیای در حال تکامل دیجیتالی با سرعتی سرسام آور به دنیای رسانه های سنتی افزوده می شود. رسانه های گروهی مدرن در جوامع صنعتی روابط اجتماعی، سیاست، اقتصاد و ساختار سیاسی را دچار دگردیسی کرده اند. بیش تر ساکنان کشورهای صنعتی به نحوی غیرعادی بخش اعظمی از زندگی روزانه شان را صرف این دنیای جدید می کنند. در [این کتاب] به این بحث می پردازم که افراد اجتماع چگونه میان زندگی در "دنیای گوشت و خون" و زندگی در "دنیای رسانه های جدید" توازنی انسانی برقرار می کنند. با این حال، تنها معدودی بنگاه اقتصادی قدرتمند و انحصارطلب تمام مردم ایالات متحده را با اخبار، تصاویر، اصوات و مکتوبات شان بمباران می کنند. این دنیایی است که تمام نوزادان ما اکنون در آن متولد می شوند؛ دنیای رسانه های گروهی .

  این کتاب تلاشی است برای توصیف ماهیت، تاثیر و بازیگران این دنیای جدید و نحوه تکامل و پیشرفت حیرت انگیز و آثارشان در زمانه ما ."

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :