پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • نامه پژوهش فرهنگي  
 • 1390-06-23 20:5:24  
 • تعداد بازدید : 341   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • نامه پژوهش فرهنگي

  دوره انتشار:     فصلنامه

  موضوع:     فرهنگي

  زبان: فارسي

  شمارگان:     1000 نسخه

  صاحب امتياز: پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات

  مدير مسئول:     دكتر محمد هادي همايون

  سردبير:     دكتر جلال درخشه

  مدير اجرايي:     انسيه محمودي

  محل انتشار:     تهران

  تلفن: 16-88902213، 88919177 (021)

  فاكس:     88893076 (021)

  نشاني: تهران، پايين تر از ميدان وليعصر، خيابان دمشق ،شماره 9

  صندوق پستي: تهران، 6474-14255

  نشاني الكترونيك:     nashriehricac.ac.ir

  فصلنامه «نامه پژوهش» از سال 1375 با هدف اطلاع رسانی درباره آخرین یافته های پژوهشی، پژوهشهای در دست اجرا و پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های علوم انسانی و اجتماعی حیات علمی خود را آغاز کرده است. از آن سال تاکنون شماره های متنوع این نشریه ( که از سال 1381 به "نامه پژوهش فرهنگی" تغیر نام یافت) بی وقفه منتشر شده است.

  این نشریه کوشیده است با طرح موضوعات مختلف اجتماعی و فرهنگی، مخاطبان خود را که با اقتضای نوع و سطح مطالب و شیوه بحث طیف خاصی از جامعه را در بر می گیرد ( شامل پژوهشگران، مدرسان، استادان، اعضای هیأت های علمی دانشگاه ها و دانشجویان ) اغنا کند یا موجب برانگیختی فرهنگی یا خلاقیت آنها شود.

  «نامه پژوهش فرهنگي» با سه هدف عمده:

  1. انتشار یافته های علمی و پژوهشی در زمینه های مسائل فرهنگی- اجتماعی کشور؛

  2. پرداختن به مسائل اساسی یا موضوعات روزآمد فرهنگی و جامعه؛

  3. ارتقای بینش و دانش علمی و پژوهشی مدیران، سیاستگذاران و برنامه ریزان فرهنگی کشور کوشیده است با بهره گیری از آرای متخصصان، صاحبنظران و اربابان قلم به انتشار 41 شماره مجموعه مقالات همت گمارد. آخرين شماره فصلنامه در زمستان 1388 با موضوع فرهنگ پژوهي منتشر شده است.

  صاحب امتياز فصلنامه پژوهشگاه فرهنگ،هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است. مديرمسؤول فصلنامه دکتر محمدهادي همايون و سردبير آن دکتر جلال درخشه است. 

  شيوه اشتراك:

  مبلغ اشتراک ساليانه در ايران 48 هزار ريال است. علاقه مندان به اشتراک اين مبلغ را به حساب جاری جام شماره 89/15019120 بانک ملت، شعبه خيابان دمشق، به نام اعتبارات اختصاصي پژوهشگاه (قابل پرداخت در شعب سراسر کشور) واريز و اصل فيش را به نشانی: پايين تر از ميدان وليعصر، خيابان دمشق، شماره 9 ، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، دفتر فصلنامه ارسال نمايند.     

  پژوهشگاه فرهنگ،هنر و ارتباطات به منظور اشاعه و انتقال اطلاعات مطالعات فرهنگي و نيز انتشار برخي از نتايج طرح هاي پژوهشي و مقالات علمي خود در زمينه مسائل فرهنگي كشور نشريه اي با عنوان "فصلنامه نامه پژوهش فرهنگي" منتشر مي كند.

  از پژوهشگران، استادان و صاحب نظران حوزه فرهنگ دعوت مي شود مقالات تحقيقي خود را که طبق دستورالعمل پيوست تهيه کرده اند، از طريق پست الكترونيكي: nashr@ricac.ir و يا به نشاني:تهران، پايين تر از ميدان وليعصر، خيابان دمشق، پلاک 9، طبقه اول، دفتر "نامه پژوهش فرهنگي" ارسال فرمايند و يا براي اطلاعات بيشتر با شماره تلفن هاي88919177، دبيرخانه فصلنامه "نامه پژوهش فرهنگي" تماس حاصل نمايند. براي مقاله هاي پذيرفته شده مطابق تعرفه، حق التأليف پرداخت خواهد شد.

  فصلنامه «نامة پژوهش فرهنگی» با رویکرد علمی – پژوهشی، دستاوردهای پژوهشی محققان را در زمینه های مختلف فرهنگ، هنر و ارتباطات و در قالب مقاله های علمی – پژوهشي منتشر می کند.

  هدف این نشریه انتشار نتایج پژوهشهای استادان و محققان در شاخه های گوناگون فرهنگ، هنر و ارتباطات و ایجاد ارتباط و همکاری علمی بین محققان است.

  فصلنامة «نامة پژوهش فرهنگی» با اين ویژگیها مقاله می پذیرد:

  1-  مقالة ارسالی به فصلنامه، نباید قبلاً در نشریة دیگری به چاپ رسیده و یا در نوبت چاپ باشد.

  2-  حجم مقالةارسالي حداکثر 25 و حداقل 15 صفحه باشد.

  3-  مقالةارسالي در قالب نرم افزار Word XP و قلم آن با نازنین 12 حروفچيني شده باشد.

  4-  مسئوليت حقوقي مقاله از جنبه مطالب ارائه شده به عهدةنويسندةمسئول است و نشريه، مسئوليتي در اين خصوص نخواهد داشت.

  5-  سیاست فصلنامه، درج مقالات با رویکرد علمی - پژوهشی است لذا در صورتی که نویسنده یا نویسندگان مقاله، دارای درجه دکتری یا معادل آن نباشند ضروری است مقاله، همراه با نام فردی با «درجه دکتری» ارائه شود. (مقالاتی که توسط دانشجویان دکتری ارائه می شود در صورتی که از غنای علمی لازم برخوردار باشند در چرخه داوري قرار خواهند گرفت.)

  6-  پذيرش اوليةمقاله، منوط به رعايت راهنماي تدوين مقاله است و پذيرش نهايي و درج آن در فصلنامه، منوط به تأييد هيات تحريريه و داوران است. نتيجه داوري به اطلاع نويسنده مقاله خواهد رسيد.

  7-  فصلنامة «نامة پژوهش فرهنگی» در ويرايش مقالات آزاد است.

  8-  مقالات ارسالي باید شامل اين بخش ها باشند:

  الف) عنوان مقاله: عنوان مقاله باید کوتاه و رسا باشد.

  ب)مشخصات نویسندگان: نام و نام خانوادگی نویسنده همراه با رتبة علمی (مربی، استادیار و) . . . و سازمان وابسته. نشاني پستي، شماره تلفن، شمارة دورنگار و نشانی رایانه ای حتماً در زیر عنوان مقاله درج شود.

  ج) چکیده: چکيده بايد در يک يا دو بند (پاراگراف) و حداکثر 200 کلمه به طور صريح، موضوع و نتايج پژوهش انجام شده را مطرح کند؛ يعنی بيان کند که چه کاری، چگونه و به چه منظور انجام شده و چه نتيجه ای حاصل شده است. در چکيده نبايد هيچگونه جزئيات، جدول، شکل يا فرمولی درج شود.

  د) کلمات کليدي: حداکثر پنج کلمه که موضوعات اصلی، فرعی و ساير موضوعات مرتبط با مقاله را دسته بندی می کنند، به عنوان کلمات کليدی انتخاب شوند.

  ه) مقدمه: در مقدمه پس از عنوان کردن کليات موضوع مورد بحث، ابتدا خلاصه ای از تاريخچة موضوع و کارهای انجام شده به همراه ويژگي های آنها بيان می شود. در ادامه، تلاشی که برای تبيين کار، به منظور رفع کاستی های موجود، گشودن گره ها يا حرکت به سمت يافته های نو صورت گرفته است در يک يا دو بند توضيح داده می شود.

  و) متن: مطالب اصلی مقاله در اين بخش درج می شوند که بايد شامل تعريف مفاهيم مورد نياز، طرح مسأله و راه حل ارائه شده باشند. شکل ها و جداول به کاررفته در متن، همگي بايد توضيح داده شوند.

  در نوشتن متن مقاله، تلاش شود تنها به موضوع اصلی پرداخته شود تا ذهن خواننده از انحراف نسبت به سلسله مطالب، مصون بماند. تمام جملات دست کم يک بار مرور شوند تا از کامل بودن و صحت آنها از نظر دستور زبان فارسی و به کارگیری واژگان فارسی اطمينان حاصل شود. دقت شود که جملات يک بند، زنجيروار به هم مربوط باشند و يک موضوع را دنبال کنند. همچنین برای ارجاع دهی در درون متن از روش APA به این شرح استفاده شود:

  منابع و مآخذ، در متن مقاله و در داخل پرانتز، در پايان نقل قول يا مطلب استفاده شده بدین صورت نوشته شوند:

  الف) منابع فارسي: (نام خانوادگي مؤلف، سال نشر: شماره صفحه)، مثال: (داوري اردکاني، 1378: 45).

  ب) منابع لاتين: (صفحه: سال نشر، نام خانوادگي مؤلف)، مثال: (Gordon, 1998: 23).

  چنانچه از نويسنده اي در يک سال، بيش از يک اثر انتشار يافته باشد، به ترتیب حروف الفبا پس از سال انتشار، از يکديگر متمايز شوند.     

  توضيحات ضروري و معادل هاي انگليسي بايد در هر صفحه با شماره گذاري مستقل براي هر صفحه در پاورقي درج شود.

  ز) نتيجه: در اين بخش، نکات مهم مقاله به طور خلاصه مرور و نتايج برگرفته از آن توضيح داده می شوند. بخش نتيجه می تواند به کاربردهای پژوهش انجام شده اشاره و نکات مبهم و قابل پژوهش جديد را مطرح کند و يا گسترش موضوع بحث را به زمينه های ديگر پيشنهاد دهد.

  ح) منابع: به ترتيب حروف الفبا، ابتدا منابع فارسی، سپس منابع انگليسی، مرتب و در انتهای مقاله گنجانده شوند. دقت شود که تمام منابع، دست کم در متن، ارجاع داده شده و به اين ترتیب باشند:

  1-     کتاب ها:

  نام خانوادگي نويسنده، نام نويسنده، سال انتشار، نام کتاب (به صورت پر رنگ)،نام مترجم، محل انتشار، نام ناشر.

  2-     پايان نامه ها و طرح های پژوهشی:

  نام خانوادگي نويسنده، نام نويسنده، سال انتشار، عنوان پایان نامه و یا طرح در داخل گيومه، نام نشريه (به صورت پررنگ)، شماره نشريه، شماره صفحات مربوط به مقاله.

  3-     مقالات مندرج در مجلات و همایش ها:

  نام خانوادگي نويسنده، نام نويسنده، سال انتشار، عنوان مقاله در داخل گيومه، نام مترجم، نام نشريه (به صورت پررنگ)، شماره نشريه، شماره صفحات مربوط به مقاله.

  4-     منابع اينترنتی:

  نام خانوادگي نويسنده، نام نويسنده، سال انتشار، عنوان مقاله، نام پایگاه (يا عنوان نشريةالکترونيکي، سال، صفحه ، نشانی پایگاه).

  ط) ضمیمه

  1-     همراه با مقاله فارسی، چکيده انگليسي مقاله تهیه شود.

  مقالات به نشاني رایانه ای نشريه: Nashrieh@Ricac.ac.irو يا به نشاني پستی: تهران، پايين تر از ميدان وليعصر (عج)، خيابان دمشق، شماره 9، صندوق پستی: 6474-14155 پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ارسال شوند.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :