پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • فعاليت هاي ديني و اجتماعي پيامبر(ص) پس از هجرت   
 • 1391-07-17 12:56:3  
 • تعداد بازدید : 10   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • فعالیت های دینی و اجتماعی پیامبر(ص) پس از هجرت

  دانشجو/ طلبه: رقیه آل خانیان  

  کلید واژه ها : پیامبر ( ص)- هجرت- مباهله- جهاد   

  استاد راهنما : احمدی طایفه مریم

  استاد مشاور: روح افزائی ژیلا

  دانشگاه : حوزه علمیه خراسان

  واحد : مدرسه علمیه الزهراء(س) – بجنورد

  چکيده:

  در این نوشته مطالبی با عنوان فعالیت های دینی و اجتماعی پیامبر ( ص) پس از هجرت در دو بخش با اسامی بخش اول: فعالیت های اجتماعی پیامبر ( ص) پس از هجرت و بخش دوم: فعالیت های دینی پیامبر ( ص) پس از هجرت به نگارش آورده شده است. که هر بخش شامل چندین فصل است که عبارتند از:

  در بخش اول پنج فصل با اسامی فصل اول: در مورد مسجد به عنوان پایگاه اجتماعی است که شامل ساخت مسجد و خانه های اطراف آن خبری از آینده عمار، فضیلتی از علی ( ع) می باشد.

  فصل دوم: پیوند اخوت و برادری و زمان و مکان این پیمان را مشخص می کند و آنکه تعیین افراد برای پیمان برادری از سوی رسول خدا ( ص) می باشد و اسامی گروهی از افراد شرکت کننده در آن بیان شده و فهرست گروهی مهاجرین و انصار را که با هم پیمان برادری بستند در جدولی مخصوص آمده و در پایان به آثار و پیامدهای مثبت این پیوند وحدت آور اشاره شده است.

  فصل سوم: درباره کنترل دشمنان است که در آن به قتل مفسدی به نام سلام بن ابی الحقیق به وسیله جان خزرج اشاره شده است و دوراندیشان قریش به دنبال پناهندگان در سرزمین حبشه می گردند و همچنین پیامبر دستور تأدیب قاتلان معلمان قرآن را می دهد و غزوه « ذی قرد» و بازگشت به مدینه و نذر نامشروع یک زن مسلمان و گفتار پیامبر ( ص) در آن آمده است.

  فصل چهارم: اشاره به قراردادها و پیمان هایی که پیامبر مقابل می بستند از جمله بیعت رضوان و صلح حدیبیه که اشاره به متن پیمان و مواد برجسته آن شده و همچنین بیعت زنان و مردان قریش با پیامبر ( ص) پس از فتح مکه که هند وحشی قاتل عموی پیامبر نیز جزء آنها بود. فصل پنجم: شامل فلسفه جهاد در اسلام و آثار دنیوی اخروی آن است که از جمله آثار دنیوی آن عزت و سرافرازی و حیات و تحرک و تقویت روحیه خودکفایی و جداشدن حق از باطل و انسجام و وحدت ملی و شناخت دوست از دشمن و پیروزی است به آنها اشاره شده و آثار معنوی و اخروی آن که شامل حیات معنوی، نجات از عذاب الهی، بخشش گناهان، ورود به بهشت، قرب پروردگار است به آنها اشاره شده و در آخر به نمونه هایی از جهاد پیامبر ( ص) تحت عنوان غزوه و سریه اشاره شده که شامل غزوه بدر، جنگ احد، غزوه خندق یا « احزاب»، غزوه خیبر، سریه عمربن کعب و حارث بن عمیر، جنگ مؤته، فتح مکه، بنی قینقاع، حمراءالاسد، جنگ تبوک به عنوان آخرین غزوه پیامبر ( ص) می باشد.

  بخش دوم شامل هفت فصل می باشد؛

  فصل اول: مراعات امور مربوط به حاکم دینی و عظمت در اخلاق را در بر دارد که شامل حسن خلق، رسول زاهد، صبر و استقامت.

  فصل دوم: دعوت جهانی به اسلام که اسلام را دینی جهانی برشمرده و پیامبر برای این اقدام نامه هایی به سران کشورهای مختلف فرستاده که از آن میان نامه پیامبر به خسرو ایران و فرستادن سفیری به سرزمین روم اشاره شده است.

  فصل سوم: به بیان داستان تغییر قبله پرداخته و در ابتدا حقیقت قبله را بیان کرده و سپس اشاره به درخواست پیامبر برای تجدید قبله از سوی خداوند را دارد و به بیان اینکه چرا کعبه قبله مسلمانان شد و به یک کرامت علمی از پیامبر اشاره شده و اینکه کعبه قبله گاه مدینه تنها نیست.

  فصل چهارم: اشاره به کوبیدن سنت های غلط و جاهلی دارد که تحت داستانی از زید پسر خوانده پیامبر اکرم ( ص) بیان شده که ابتدا زید را پسر خوانده پیامبر ( ص) معرفی کرده سپس پیامبر ( ص) با مطلقه او ازدواج می کند و در پایان به توضیح آیاتی که در این زمینه نازل گردیده و رفع شبهه از آنها می پردازد.

  فصل پنجم: دعوت به مباهله همراه با نزول آیه مباهله از سوی پروردگار است که با حضور نمایندگان نجران در مدینه همراه بود و به شرح داستان آن و حضور پیامبر با اهل بیتش و شکست نجرانیان اشاره دارد.

  فصل ششم: داستان حجه الوداع و حرکت پیامبر ( ص) به مکه جهت انجام مراسم حج و انجام مراسم و سپس بازگشت رسول خدا ( ص) و داستان غدیر خم که در برگیرنده اعلان نزول پیک وحی برای معرفی امامت و علل صبر و انتظار پیامبر ( ص) برای اعلان آیه مورد نظر و معرفی امامت و اعلام ولایت عمومی و جهانی امیرالمؤمنین علی ( ع ) و در نهایت یادآوری لیاقت های علی ( ع) برای امامت.

  فصل هفتم: به بیان احتیاط های اساسی پیامبر با تجهیز سپاه اسامه داشتند و در خواست قلم و دوات برای نوشتن مطالبی که با جلوگیری مخالفان ولایت نانوشته ماند و به بیان سخنرانی ها و هشدارها از فتنه ها و معرفی دو اصل جاودانه و معرفی علی ( ع) و قرآن و جلوگیری از نقشه های سیاسی می پردازد که در انتهای فصل به داستان رحلت پیامبر در حالی که علی ( ع) و فاطمه « س» در کنار بستر پیغمبر بودند اشاره شده. امید است مورد توجه حضرت حق قرار گیرد.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :