پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • دين در دنياي مجازي  
 • 1391-12-16 14:52:43  
 • تعداد بازدید : 13   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • دين در دنياي مجازي

  مشخصات پايان نامه

  عنوان: دين در دنياي مجازي   

  دانشجو: سمانه خالدي   

  استاد راهنما : دكتر حسن خيري   

  استاد مشاور: دكتر نعمت الله كرم اللهي

  رشته تحصيلي: علوم اجتماعي

  گرايش: علوم اجتماعي   

  مقطع: كارشناسي ارشد  

  تاريخ دفاع : 1387

  دانشگاه باقرالعلوم (عليه السلام)

  چکیده پایان نامه:

  بيشك ظهور و گسترش فضاي مجازي نقش بسزايي در زندگي نوع بشر داشته و دارد. اين فضا به طور مستقيم بر كليه نهادهاي جامعه تأثير گذار است. دين نيز به عنوان يكي از اين نهادها از اين قاعده مستثني نبوده و در اثر پيدايش و رشد فضاي مجازي دستخوش تحولاتي شده كه به راستي غير قابل انكار است. در اين تحقيق به توصيف قابليتهاي فضاي مجازي پرداخته شد.روش پژوهش حاضر بر اساس مطالعه اسنادي است بدين معنا كه با استفاده از آراي انديشمندان مختلف در اين زمينه به بررسي رابطه دين و دنياي مجازي پرداختيم.

  در فصل دومچارچوب مفهومي تحقيق حاضر را بيان كرديم كه در آن مفاهيم اصلي ما يعني دين و اينترنت توضيح داده شده وسپس سه رويكرد ابزارگرايانه ،ذات گرايانه و متعامل را تشريح نموديم. در پژوهش حاضر با استفاده از رويكرد تعاملي اين پيش فرض را داريم كه دين و دنياي مجازي اينترنت در يك ارتباط دو سويه با يكديگر در تعامل است.

  حاصل اين تعامل آن است كه دين با فضاي اينترنت به دو صورت در تعامل است، اگر دين از اينترنت به عنوان ابزار استفاده كند حاصل آن تبليغ اديان و مذاهب سنتي و اطلاع يابي مخاطبان اينترنت از مباحث و متون ديني و اطلاع يابي در مورد اديان واقعي است. دين همچنين ميتواند از اينترنت به عنوان محيط استفاده كند كه حاصل آن دين اينترنتي (مجازي) خواهد بود.

  دين اينترنتي سبب پديدار شدن، زيارتگاه و معابد مجازي زيارت مجازي، آئين مجازي و تجارب نوين ديني در اينترنت خواهد شد. با استفاده از آراء انديشمندان به توصيف هر يك از اين ابعاد پرداختهايم. در فصل سوم نتايج حاصل از اين تعامل دوسويه بيان گرديد بدين معنا كه با شناخت قابليتهاي فضاي مجازي، نحوه تبليغ دين در اينترنت و آسيبها و آفتهاي فضاي مجازي مورد بررسي قرار گرفت. 

  واژگان کلیدی:

  دنياي مجازي، دين مجازي،جماعت مجازي، آئينهاي مجازي 

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :