پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • رابطه آموزه هاي ديني و سرمايه هاي اجتماعي  
 • 1391-12-16 14:55:49  
 • تعداد بازدید : 25   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • رابطه آموزه هاي ديني و سرمايه هاي اجتماعي

   

    مشخصات پايان نامه:

   

  عنوان: رابطه آموزه هاي ديني و سرمايه هاي اجتماعي

   

  دانشجو: محمد عليني   

   

  استاد راهنما: دكتر غلامرضا غفاري

   

  استاد مشاور: دكتر ابراهيم فتحي   

   

  رشته تحصيلي: علوم اجتماعي  

   

  گرايش: علوم اجتماعي

   

  مقطع: كارشناسي ارشد  

   

  تاريخ دفاع : 1387  

   

  دانشگاه باقرالعلوم (عليه السلام)

   

   

   

  چکیده پایان نامه:

   

  هر چند بحث سرمايه اجتماعي مبحثي نوظهور است كه از دهه 1970 در ادبيات توسعه در كنار ساير سرمايه ها ـ فيزيكي، انساني، اقتصادي ـ مطرح شده است، امّا مفهوم آن كه به روابط و پيوندهاي بين انسان ها مربوط مي شود و موجب همكاري متقابل بين آحاد جامعه و استحكام پايه هاي اجتماع مي گردد درآموزه هاي ديني به ويژه دين اسلام به وفور يافت مي شود.

   

  دين اسلام، ديني اجتماعي است كه فرامين و دستورات آن براساس همبستگي و پيوستگي بين افراد شكل گرفته است. آموزه¬هاي دين اسلام در ابعاد اعتقادي، اخلاقي و مناسكي خود منجر به پيدايي و تقويت سرمايه اجتماعي در شكل درون گروهي در مرحله اول و برون گروهي در مرحله بعد مي گردد. نگاه بنيادين و اساسي آموزه هاي دين اسلام در درجه نخست به تشكيل سرمايه اجتماعي در محيط خانواده است تا با تعامل پدر و مادر و ارتباط صميمي و سازنده اشان با فرزندان، پايه اوليه سرمايه اجتماعي به بهترين وجه در سطح خُرد شكل بگيرد.

   

  تأكيد اسلام بر «صله رحم» و ايجاد رابطه و پيوند با اقوام و آشنايان و رعايت حق دوست و همسايه بستر شكل¬گيري سرمايه اجتماعي درون گروهي و تقويت آن را فراهم مي¬سازد. از سوي ديگر توجه آموزه هاي اسلامي به حقوق ديگر انسان ها و تأكيد بر همزيستي مسالمت آميز و مشاركت جمعي در سطح كلان، موجب شكل گيري سرمايه اجتماعي بين گروهي مي شود كه روابط سالم و گسترده را در بين جامعه انساني و جهاني رقم مي زند.

   

  آنچه در پژوهش فوق مورد بررسي قرار گرفته است، در نظر گرفتن عناصر، مؤلفه¬ها و شاخص هايي از ابعاد آموزه هاي دين اسلام در سه بخش اعتقادات، اخلاقيات و شرعيات (احكام و مناسك) بوده است كه با ابعاد و سطوح سرمايه اجتماعي مقايسه شده اند. بر اين اساس دستگاه مفهومي به صورت جدول ماتريس ارايه گرديده است كه ابعاد آموزه¬اي دين اسلام با دو بُعد عيني (ساختاري) و ذهني (شناختي) سرمايه اجتماعي در سطوح خُرد و كلان مورد بررسي و مقايسه قرار گرفته اند.

   

  در سطح خُرد، موارد خانواده، خويشان، همسايگان و دوستان و در سطح كلان مورد جامعه اسلامي و جامعه انساني در نظر گرفته شده است. در اين تحقيق پس از مشخص كردن آيات و روايات مرتبط به هر مؤلفه و شاخص با روش تحليل متن، متون انتخاب شده از قرآن، نهج الفصاحه و غررالحكم و دررالكلم مورد بررسي قرار گرفته اند. در واقع با نگاهي به عناصر، مؤلفه ها و شاخص هايي كه در ابعاد آموزه اي اسلام به دست مي آيد، در ميايابيم كه مسلمانان و مؤمنان با عمل به تعاليم و فرامين دين اسلام، نه تنها مي توانند روابط پايدار و مستحكمي را در سطوح خُرد و كلان جامعه اسلامي به وجود آورند و سرمايه اجتماعي درون گروهي را شكل دهند، بلكه مي-توانند در تعامل و مشاركت جمعي با ساير انسان ها و جوامع به پيشرفت و توسعه پايدار دست يابند و سرمايه اجتماعي برون گروهي را تشكيل دهند. 

   

   

   

  واژگان کلیدی:

   

  آموزه¬هاي دين اسلام ـ سرمايه اجتماعي ـ مؤلفه¬ها و شاخص¬ها ـ ابعاد عيني و ذهني ـ سطوح خُرد و كلان

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %90
  تعداد آراء :
  1
  امتیاز شما :