پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • سبك زندگي اجتماعي زوجين از ديدگاه اسلام  
 • 1391-12-16 14:57:51  
 • تعداد بازدید : 27   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • سبك زندگي اجتماعي زوجين از ديدگاه اسلام

  مشخصات پايان نامه

  عنوان: سبك زندگي اجتماعي زوجين از ديدگاه اسلام   

  دانشجو: نسرين عربيان      

  استاد راهنما: دكتر شمس الله مريجي   

  استاد مشاور: دكتر حسين بستان    

  رشته تحصيلي: علوم اجتماعي

  گرايش: علوم اجتماعي

  مقطع: كارشناسي ارشد   

  تاريخ دفاع : 1389   

  دانشگاه باقرالعلوم (عليه السلام)

  چکیده پایان نامه:

  تحقيق حاضر در پي دستيابي به سبك زندگي اجتماعي زوجين از ديدگاه اسلام به اين مهم رسيد كه ارزشها به عنوان پايه هاي دين دروني ترين لايه هاي شخصيت افراد را شكل مي دهند و مهمترين منبع درجهت گيري افراد در بعد شناختي و رفتاري مي باشند، از اين رو ارزشهاي ديني براساس ويژگيهايي كه دارند درتعيين نوع سبك زندگي زوجين موثر مي باشند.

  اسلام با هدف تعالي وپيشرفت انسان با در نظر گرفتن تمام جنبه ها و ابعاد وجودي انسان مولفه هايي جهت سبك زندگي زوجين بيان نموده است بر اين اساس مي توان الگوي جامعي از سبك زندگي زوجين را ارائه نمود. الگوي سبك زندگي اسلامي پاسخگوي نيازهاي اوليه و ثانويه انسانها در طول زندگي مشترك مي با شد.

  اين الگو بر سه محور اصلي نگرش ها ، مناسبات و روابط انساني و گرايش ها استوار است و داراي ويژگيهايي مانند جامعيت ، ثبات و دوام ، عملي بودن ، عموميت، طراوت وبالندگي، مي باشد. الگوي مطرح شده از نظر اسلام دركليه مراحل مقدماتي تشكيل زندگي مشترك چون مهريه، جهيزيه وجشن عروسي بايد بر مبناي سادگي استوار باشد و از هرگونه اسراف و زياده روي دراين امور پرهيز شود تا پايه هاي اوليه زندگي درست استوار گردد ، زيرا اسراف و تجمل گرايي نه تنها زوجين را ازمعنويات و اصل هدف انساني دور مي نمايد بلكه مشكلاتي در سلسله مراتب خانوادگي مانند تشنج در كانون خانواده را بو جود مي آورد.

  البته در مقابلِ بحث تجمل گرايي مقوله رفاه گرايي وجود دارد كه مفهومي لازم وپوياست زيرا موجب آرامش، آسايش و فراهم شدن شرايط مطلوب سير تكاملي انسان مي شود و در واقع زوجين با رفاه مي توانند متناسب با نيازهاي فرهنگي، اجتماعي،رواني و اقتصادي يك جامعه و با اعمال مديريت و منابع در آمدي و مصرف به اين نياز ها پاسخ دهند.

  شايان ذكر است روش و منش ائمه معصوم بعنوان آموزگاران تمامي نسلها مي تواند الگو و سرمشق انسانها در تمامي اعصار باشد . بنابراين اجرايي وعملياتي نمودن الگوي اسلامي زندگي زوجين منحصر در قشر و گروه خاصي نيست و براي رسيدن به سعادت و كمال لازم است زوجين در هر عصري ازاين الگو بهره مند شوند . 

  واژگان کلیدی:

  سبك زندگي، اجتماعي، زوجين، الگو، ديدگاه اسلام

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :