پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • بررسي برنامه هاي شبكه قرآن و معارف سيما در سال 91   
 • 1391-07-18 8:30:35  
 • تعداد بازدید : 23   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • بررسی برنامه های شبکه قرآن و معارف سیما در سال 91

  حسن گروسی درمصاحبه ای با روابط عمومی معاونت سیما

  حسن گروسی مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در مصاحبه ای با روابط عمومی معاونت سیما پاسخگوی سئوالات ما شد . از ایشان در مورد رویدادهای سال 90 و برنامه ریزیهای انجام شده برای سال آینده ی شبکه قرآن و معارف سیما پرسیدیم . پرسشهای ما و پاسخهای ایشان را با هم بخوانیم :

  1. از شبکه قرآن و معارف سیما سال 90 برای ما تعریف کنید؟

  در سال 90 با توجه به رویکردهای جدید برنامه ریزی شده بازنگری در جدول پخش برنامه های شبکه و طراحی برنامه های متنوعی انجام شد . از جمله این برنامه ها می توان به «سر سحر» ویژه برنامه سحرگاهی ، صبح و امید برنامه صبحگاهی ، خانه محبت با محوریت خانه و خانواده ، شب آسمانی با رویکرد ترویج اخلاق و تکریم انسان ، باران با محوریت دعا و نیایش اشاره کرد .

  تولید و پخش برنامه های دعای کمیل با حضور برجسته ترین وعاظ ، مداحان و قاریان بین الملی قرآن کریم ، پخش ترتیل نوجوانان و دانش آموزان ، اجرای موفق طرح قرآنی 1445 با جذب نزدیک به پنج میلیون شرکت کننده از فعالیتهای برجسته ی شبکه قرآن و معارف سیما است .

  2. چند درصد از برنامه های شبکه قرآن ومعارف سیما به پخش تلاوت قرآن و تفاسیر اختصاص دارد ؟

   

  به منظور انس با قرائت قرآن بیش از 30 درصد برنامه های شبکه به برنامه های تلاوت اختصاص دارد اما در کنار این بخش سایر برنامه ها شامل تفاسیر قرآن کریم حضرات آیات جوادی آملی ، مصباح یزدی ، ری شهری و برنامه های اخلاقی حضرات آیات مجتهدی تهرانی ، خوشوقت ، مهدوی کنی ، سیداحمد خاتمی و ضیاء آبادی نیز پخش می شود .

  3. چه میزان تکرار در برنامه ها دارید ؟ چه مقدار از برنامه های شبکه برای بار اول پخش می شود ؟

   

  در حال حاضر حدود 60 درصد برنامه ها برای اولین بار پخش می شود اما با برنامه ریزی انجام شده در سال آینده میزان تکرار در برنامه ها انشاالله به حدود 30 درصد خواهد رسید .

  4. چه میزان برنامه سازی در حوزه دین و زندگی است ؟

   

  رسالت شبکه قرآن و معارف سیما ترویج معارف و تقویت بنیان های معرفتی در مخاطبان است بر این اساس می توان گفت تمام برنامه سازیها در این شبکه با محوریت دین و زندگی تهیه و تولید می شود.

  5. با توجه به ابلاغیه های معاونت سیما مبنی بر تقویت شبکه قران و معارف سیما چه اقداماتی صورت گرفته است ؟

   

  خوشبختانه رویکرد جدید شبکه قرآن و معارف سیما با اقبال و توجه مسئولین ارشد رسانه مواجه شده است. بر این اساس تحولات بسیاری انجام گرفته و خواهد گرفت . این تغییرات با هدف ارتقای سطح کیفی برنامه سازی است که با عنایت رئیس محترم سازمان جناب آقای مهندس ضرغامی و معاونت سیما جناب آقای دکتر دارابی روز به روز شکوفاتر می شود .

  6. چه برنامه ریزی برای تولید برنامه های نمایشی و تله فیلم شده است ؟

   

  ورود به مقوله تولید فیلم و سریالهای دینی از رویکردهای جدید شبکه است . در این راستا در حال حاضر چهار مجموعه تلویزیونی در طبقه الف با 45 ساعت برنامه نمایشی ویژه مناسبتهای ماه مبارک رمضان ، ماه محرم و دهه فجر به تصویب رسیده و مراحل نهایی فیلمنامه را طی می کند . گذشته از این برای سایر مناسبتهای مذهبی بیش از 10 تله فیلم در مرحله پیش تولید قرار دارد که به موقع اطلاع رسانی و پخش خواهد شد .

  7. با توجه به اینکه جنابعالی دبیر شورای معارف سیما نیز هستید اقدامات سیما برای تولید و افزایش حجم برنامه های معارفی در سال 90 چه بوده است ؟ چه مقدار برنامه های سیما به سمت دینی تر شدن حرکت کرده است ؟

   

  در راستای این ماموریت تولید بیش از 1000 ساعت برنامه معارفی و افزون بر 20 ساعت برنامه در طبقه الف و در تایم های یک دقیقه ای جهت ارائه پیام های مشخص معارفی و فرهنگی را می توان عنوان کرد .قابل ذکر است در همین راستا برنامه ویژه «واینک بهار»با تایم کوتاه 3 دقیقه ای با محوریت عیدنوروز و با حضور علما و بزرگان نظیر آقایان سیداحمد خاتمی ، قرائتی و... تهیه شده است که انشاالله در ساعات طلایی پخش در ایام نوروز عرضه خواهد شد .

  8. در حوزه تولید آثار نمایشی مرکز سیما فیلم مسئولیت معین شبکه قرآن را به عهده دارد. این مرکز چه اقداماتی کرده است ؟

  همکاریهایی در این خصوص انجام شده است اما به نظر می رسد این تعامل نیازمند عزم جدی و تعریف مشخص تری است . در این راستا در نظر داریم در سال آینده تفاهم نامه ی جدیدی برای فعالیتهای موثر و هدفمند میان شبکه قرآن و معارف سیما و سیما فیلم به امضا برسد .

  9. آیا برنامه های کودک شبکه قرآن و معارف سیما با شبکه دو همپوشانی ندارد ؟

   

  سابقاً اینگونه بوده است به شکلی که برنامه های کودک و نوجوان با برخی از برنامه های شاخص شبکه دو همزمان پخش می شد . اما با طراحی جدید کنداکتور پخش برنامه ها این همپوشانی برطرف گردید . و بحمدلله این قبیل برنامه ها با افزایش مخاطب مواجه شده است .

  10. برای آغاز سال نو چه پیامی به همکاران و مخاطبان شبکه دارید ؟

  ضمن تبریک پیشاپیش سال نو در همین جا لازم می دانم که مراتب تشکر و سپاس خود را از همه همکاران ساعی شبکه قرآن و معارف سیما اعلام نمایم و انشاالله ساعت 91 سال عزم جدی و سال فعالیت جهادی برای راه اندازی جنبش عظیم برنامه سازی کیفی در شبکه قران و معارف سیما خواهد بود در همین زمینه از همه همکاران انتظار داریم که نهایت سعی و تلاش خود را برای پیشبرد اهداف شبکه مبذول دارند .

  در ضمن ارتقای سطح معرفت و ایمان روشن بینامه مخاطبان شبکه قرآن و معارف سیما یکی از اهداف اصلی تولید برنامه های این شبکه است و انتظار می رود که مخاطبان عزیز با رصد دائمی شبکه ، ارتباط از طریق سایت شبکه ، تلفن های روابط عمومی ، سامانه پیام کوتاه شبکه ما را در جریان محاسن و معایب برنامه قرار دهند. انشاالله در تولید برنامه های جدید به ذائقه مخاطبان توجه بیشتری خواهد شد .

  11. از برنامه ها و افق پیش روی شبکه در سال 91 بگویید ؟

  تلاش برای تشکیل شبکه ای با مختصات و استاندارد بالای رسانه ای و در شان قرآن و عترت ، ورود جدی به حوزه تولید فیلم و سریالهای دینی ، تولید برنامه های موضوع محور و توجه همه جانبه به مولفه های چهارگانه دین ، اخلاق ، امید و آگاهی از سرفصلهای اصلی برنامه سال 91 شبکه است .

  12. با توجه به تولید مجموعه نمایشی سرگشته در محرم 90 ، چه برنامه ای برای سال 91 دارید ؟

  فعال سازی گروه فیلم و سریال شبکه از رویکردهای اصلی شبکه قرآن و معارف سیما است که انشاالله خبرهای خوبی در آینده از آن خواهید شنید .

  13. آیا برای همه گروههای سنی با توجه به ماموریت شبکه برنامه تولید می کنید ؟

  شبکه قرآن و معارف سیما متعلق به گروه خاصی نیست . این شبکه به جمعیت 75 میلیونی ایران و همه علاقه مندان در سراسر دنیا تعلق دارد . تلاش همه جانبه ما تولید برنامه با حفظ جنبه های تخصصی آن برای همه اقشار است . لازم به ذکر است استراتژی کلی شبکه تغییری نکرده اما رویکردهای آن با توجه به سیاستهای کلان سازمان دچار تحولات مثبت بسیاری شده است و تلاش داریم تا با تولید برنامه های مفرح ، جوان پسند و جذاب گروههای دیگر را به خیل مخاطبان شبکه بیافزاییم .

  14. در پایان اگر نکته ی نگفته ای مانده است بفرمایید .

  نکته قابل اشاره در این مجال می تواند فهرستی از فعالیت بخش های مختلف مدیریت کلان شبکه باشد که به اختصار می توان به برخی از آنها اشاره کرد : ارتباط تنگاتنگ با حوزه علمیه و دفاتر مراجع بزرگوار و تعامل مستمر با کارشناسان خبره دینی و بهره گیری از نظرات و آراء ایشان از مهمترین این تلاشها است که انشاالله با افتتاح دفتر شبکه در شهر مقدس قم در فروردین 91 گسترش بیشتری خواهد یافت .

  همچنین تعامل با نهادهای قرآنی سراسر کشور نظیر شورای عالی قرآن ، مرکز توسعه و ترویج فعالیتهای قرآنی ، برگزاری جلسات با حافظان ، قراء بین المللی از دیگر این فعالیتها است .

  در ابتدای سال 91 به حول و قوه الهی با ابلاغ ساختار جدید شبکه که با نظر مساعد رئیس محترم سازمان و معاون محترم سیما همراه است ، شاهد گروههای برنامه ساز کارآمدتر و تهیه برنامه هایی با پشتوانه علمی پژوهشی خواهیم بود تا گامی بلندی در راستای انجام ماموریت و رسالت عظیم شبکه قرآن و معارف سیما برداشته شود .

  منبع :

  وب سایت شبکه قرآن و معارف سیما

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :