پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • ما شوروي را شكستيم، نه آمريكا!  
 • 1391-07-18 8:50:2  
 • تعداد بازدید : 6   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • ما شوروي را شكستيم، نه آمريكا !

   

  گفت وگو با دکتر ابراهیم فیاض

  شنیده بودیم دکتر ابراهیم فیاض سوابق مفصلی از «جبهه های دیروز دارد و با این هدف که در لابه لای تحلیل جنگ، خاطراتی را از دلاورمردانی بشنویم که اگر امروز بودند ـ همچون خود ایشان ـ در خط مقدم جبهه علم و اندیشه قرار می گرفتند، به سراغشان آمدیم.

  دکتر فیاض که استاد مردم شناسی دانشگاه تهران است و دروس حوزوی را تا چند سال خارج فقه خوانده است، با آن ته لهجه شیرازی بیشتر از نقل خاطرات به مسائل نظری جنگ پرداخت و البته تحلیل های روشنگر ایشان همچون سرمقاله هایشان در مجله پگاه حوزه، پاسخگوی بسیاری از پرسش های ما بود.

  امتداد: برخی زوایای جنگ را که در جملات حضرت امام(ره) متجلی شده اند، نگاه می کنیم، می بینیم که بدون فهم درست شرایط آن موقع در عرصه داخلی و بین المللی و همچنین اثرات انقلاب اسلامی درست فهمیده نمی شوند. مثلاً امام می گویند: «ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم» یا «ندای اسلام خواهی مردم آفریقا و اروپا و آمریکا و آسیا از جنگ هشت ساله ماست» یا «جنگ ما فتح فلسطین را به دنبال خواهد داشت» و یا «از همه اینها مهم تر استمرار روحیه انقلابی در پرتو جنگ تحقق یافت» که شاید برای نوجوان و جوان ما خیلی قابل فهم و درک نباشد که چه ربطی بین جنگ ما و عراق و این حرف ها هست؟ !

  دکتر فیاض: عیب ما این است که هیچ وقت وقایع را در سیری که دارند، در نظر نمی گیریم و می خواهیم هر واقعه را به طور مستقل بررسی کنیم؛ مثلاً ببینید ادامه جنگ ما، مجبور شدن آمریکا برای حضور مستقیم و حمایت از عراق بود؛ ادامه جنگ ما شکست آمریکا را در عراق امروز را در پی داشت؛ ادامه جنگ ما پیشرفت جدی ما در تسلیحات نظامی را در پی داشت و همان طور قبل از آن که اگر انقلاب نمی شد و اصلاً جنگی پیش نمی آمد. چرا؟ ببینید! دنیا بر دو تا گفتمان، به قول معروف اجماع مرکب کرده بود: گفتمان چپ (سوسیالیسم) و راست (کاپیتالیسم). اینها بر تقسیم تمام جهان بین خودشان توافق کرده بودند. آن زمان مثلاً عراق و سوریه و یمن و لیبی و... مال شوروی بود و قطر و عربستان و ایران و... جزء بلوک آمریکا یا بلوک غرب محسوب می شد. حالا یکباره در ایران انقلاب می شود که این به نحوی تحقیر استراتژیک شوروی بود؛ چرا که آنها به عنوان مخالف اصلی و تنها مبارز در مقابل امپریالیسم مطرح بودند و حالا یکی بلند شده بودند ضد شرق و غرب و به خصوص آمریکا و رقیبی هم بود که داشت میدان مبارزه را می گرفت و مشروعیتی که به شوروی قدرت می بخشید، داشت از دستش می رفت. شاید حمله شوروی به افغانستان هم به همین دلیل بود؛ چون آنجا را همزبان و همدین با ما و سنتی می دیدند و اینها عوامل تأثیرگذاری بیشتر انقلاب ایران بر افغانستان بود. اینجا بود که شوروی واقعاً وحشت کرد و به آنجا حمله کرد تا جلوی این تأثیرپذیری را بگیرد؛ چرا که اگر افغانستان فتح می شد، ما تا نزدیکی چین هم می رفتیم و پاکستان و هند هم متأثر می شدند. از این طرف هم صدام که جزء بلوک شوروی بود، با پشتوانه او به ما حمله کرد و اول جنگ، موشک های اسکاد بود که بر سر مردم شهرهای ما ریخته می شد. البته تأیید آمریکا را هم گرفته بودند، ولی در ابتدا شوروی به طور جدی حمایت تسلیحاتی و نظامی کرد. پس قضیه اصلی این بود که رهبری مبارزات ضد امپریالیستی و ضد سرمایه داری، از دست شوروی خارج شد و ما علمدار آن شدیم و دیدید که ما بیشتر گفتیم مرگ بر آمریکا و بعد گفتیم مرگ بر شوروی! و امام هم با اینکه کفر و بی دینی شوروی مشخص بود، به آمریکا لقب شیطان بزرگ را دادند؛ چرا که آمریکا نفاق داشت. ایشان به شوروی پیام صلح دادند و او را به دین و معنویت دعوت کردند، اما آمریکایی ها را راه ندادند! با این تفاسیر، جنگ شروع شد و دیدیم که اینها عین شوروی ها با ما جنگیدند، بی رحمی ها و کشتارهایشان انسان را یاد ارتش سرخ و کامبوج می انداخت. بدن ها را پاره پاره می کردند، به تانک ها وصل می کردند، آتش می زدند و تکه تکه می کردند!

  تا اینکه شوروی کم آورد و ما که پس از فتح خرمشهر به اوج رسیدیم، با غرب مواجه شدیم که آمده بود پای کار و یادم هست در آن ایام بمبی در همین خیابان چهارمردان قم انداخته بودند که خودش روسی و فیوزش آمریکایی بود! پول عرب ها و تسلیحات اروپایی ها هم بود. خیلی جالب بود که فرانسوی ها به عراق میراژ اجاره داده بودند! یادم هست اینها که وارد جنگ شدند، می آمدند پایین و آنچنان سرعت داشتند که از زمین خاک بلند می شد و اصلاً با آن میگ هایی که من توی خیبر دیده بودم، قابل مقایسه نبود. یا آن سوپراتانداردها را دادند و چاه های نفت و نفت¬ کش ها را زدند و... بلوک شرق به خاطر نزدیکی ما و آنچه گفتیم، خیلی حساس بود و آمده بود پشت عراق. در حقیقت ما شوروی را شکستیم، نه آمریکا! گفتند آمریکا عامل این فروپاشی بود، در حالی که دیدیم همه کشورهای شوروی سابق به سمت ما آمدند به جز این ترک ها که آمریکا دزدیدشان و عاقبت خوبی نخواهند داشت. پس قصه این بود که ایران در خاورمیانه نباشد و اینها بر این مسئله اجماع کرده بودند؛ چرا که اگر ایران پیروز می شد، عربستان و کویت و سایر کشورها هم مشکل دار می شدند.

  امتداد: با برخی مسلمانان آمریکا که تحت تأثیر انقلاب ایران مسلمان شده اند، وقتی صحبت می کنیم می گویند بسیاری از کمونیست ها با ظهور یک جریان دینی ضد امپریالیستی این سؤال در ذهنشان ایجاد شد که مگر می شود با دین هم علیه سرمایه داری اقدام کرد و مسلمان شدند .

  دکتر فیاض: بله! مگر روژه گارودی، فعال چپ در مرکز فرانسه سوسیالیستی مسلمان نشد و جالب است که ضد اسرائیل هم شد و نشان داد که این قصه دارد همه جا تکثیر می شود و الآن هم دیگر پوتین و چین جلوی آمریکا نمی ایستند، بلکه ایران است که می ایستد.

  ا متداد: خوب کمونیسم هم دارد به سمت سرمایه داری لیبرال می رود و نئومارکسیسم دارد رشد می کند .

  دکتر فیاض: بله، اصلاً یک جبهه دارد شکل می گیرد. کفر و نفاق داخلی و خارجی در مقابل جبهه انقلاب و اسلام. پس بعد نرم افزاری جنگ ما خیلی وسیع تر از بعد سخت افزاری اش بود که در مرز ایران و عراق اتفاق افتاد. من با این بچه هایی که در سوسنگرد و هویزه شهید شدند، بودم و ندیدم اینها بگویند ما برای دفاع از خاک ایران می جنگیم؛ بلکه مسئله، مسئله اسلام بود. شهید علم الهدی، نصرالله ایمانی، گندمی و قدوسی و... اینها را من می شناختم. شهید علم الهدی ظهرها در رادیو اهواز تفسیر نهج البلاغه می گفت. این طور نبود که اینها به خاطر خاک ایران و ملی گرایی رفته باشند. آنها افقی داشتند که من یادم هست این روحیه توی ماها بود که داریم برای نجات جهان اسلام و بشریت می جنگیم. ما در بستان و دهلاویه و سوسنگرد که بودیم، این روحیه ها را داشتیم.

  امتداد: با همین روحیه است که وسط جنگ بلند می شوند می روند لبنان برای جنگ با اسرائیل !

  دکتر فیاض: بله! ما جنگ را گشوده بودیم و البته دشمن هم جبهه را گشوده بود و همه شان آمده بودند. یعنی می خواهم بگویم بعد نرم افزاری جنگ خیلی گسترده تر از بعد سخت افزاری اش بود. جنگ ما هشت سال بود؛ کم کم جا افتاد که نه، مثل اینکه انقلاب ماندنی است و می بینیم که دو تا کشور پیشرفته عربی، یعنی سوریه و لیبی، آمدند به سمت ما؛ و در لبنان هم پس از پیروزی حزب الله، بهتر معلوم شد که این جبهه جبهه اسلام است و قصه ملی گرایی نیست و بقیه کشورها مثل عربستان و کویت و... هم اذناب کفر جهانی بودند. بن لادن هم به نظر من در همین مقطع خلق شد. بن لادن جوابی بود که جهان اهل سنت در پاسخ به حضور گفتمان انقلاب اسلامی در میان آنها داد؛ و البته با فرهنگ وهابی خودشان شکل گرفت و بعد هم کمرنگ شد. پس انقلاب ما در جنگ هشت ساله صادر شد، نه بعد از جنگ که برخی حضرات می خواستند انقلاب را بشکنند چون که به آن طرف تمایل پیدا کردند! اگر نوکران غرب در سایر کشورها از آفریقا تا عربستان بگذارند، مثلاً در جلسه ای عمومی و بدون ارعاب مردم با یکی از مسئولین ما ملاقات کنند، خواهند دید چه اتفاقی می افتد. پس اگر جنگ نبود، انقلاب صادر نمی شد و جنگ در درون هم به تثبیت انقلاب اسلامی انجامید و در قالب بسیجی ها تجسم یافت و در این جنگ هشت ساله بود که فرهنگ انقلاب تثبیت شد و می بینیم بنی صدر غرب زده در مقابل ما می ایستد و مجبور می شود برود و تا می رود، آن پیروزی ها واقع می شود. من یادم هست که این بنی صدر نامرد چه کارهایی می کرد و اگر شهید چمران نبود که جلویش بایستد، بدتر هم می کرد.

  فرهنگ انقلاب که وارد جبهه ها شد، پیروزی های فتح المبین و طریق القدس و بیت المقدس و... هم اتفاق افتاد؛ و باز هم اگر در جنگ ما بالا و پایین داشتیم، به خاطر همین غرب زده ها بود. همان هایی که رفتند شعار ژاپن اسلامی دادند و باید یکی در بیاورد که اینها در ژاپن چه گفتند. مگر ما که اول جنگ رفتیم با چی جنگیدیم؟ «ام یک» دستمان بود و با زیرشلواری بودیم! ولی این روحیه، همه کاری از دستش برمی آمد. متأسفانه بعد از جنگ همین غرب زده ها کار را خراب کردند و فضا را طوری کردند که من یادم هست بچه های سپاه دیگر خجالت می کشیدند با لباس سپاهی بیایند توی جامعه! بعضی از رزمنده ها هم که وارد دانشگاه شدند هم ریش شان را تراشیدند. کم کم روحیه بسیجی که تنها نجات دهندة امروز انقلاب هم همان است، از یادها رفت و خیلی ها گرفتار دنیا شدند و مبهوت غرب ماندند

  پدیدآورنده:

  به کوشش علیرضا کمیلی

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :