پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • محصولات رسانه‌اي ايران در افغانستان  
 • 1391-12-22 13:30:2  
 • تعداد بازدید : 10   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • محصولات رسانه ای ایران در افغانستان

  گفت وگو با منوچهر فرادیس

  مصاحبه کننده: احسان شاه قاسمی

  اشاره:

  تصویر و برد رسانه ای ایران در افغانستان، کاستی ها و نقاط ضعف آن و تصویر مردم افغانستان در رسانه های ایران موضوع گفت وگو با منوچهر فرادیس، دانشجوی رشته روزنامه نگاری در دانشگاه ابن سیناس کابل است که در کنار تحصیل به فعالیت رسانه ای نیز اشتغال دارد.

  ***

   

  تا چه حد نسبت به جامعه و فرهنگ ایران آشنایی دارید؟

  به خوبی جامعه ایران را می شناسم. به هر حال ما به عنوان دوستداران تمدنی که در گذشته بین ما مشترک بوده و الان هم هست، نمی توانیم نسبت به ایران بی تفاوت باشیم. بنابراین، اخبار ایران را به دقت دنبال می کنیم و نویسندگان، سیاستمداران، و چهره های ایرانی را به خوبی می شناسیم. درصد قابل توجهی از مردم افغانستان در ایران زندگی کرده اند یا حداقل یک بار به ایران سفر کرده اند. با این که من تا به حال به ایران سفری نداشته ام، اما تقریبا ایران را به اندازه یک دانشجوی ایرانی می شناسم.

  من فکر می کنم دو نگاه متفاوت در افغانستان نسبت به جامعه و فرهنگ ایران وجود دارد. قشر باسواد و تحصیل کرده افغانستان یا آنهایی که در جامعه ما فهیم هستند جامعه ایران برایشان جایگاه بلند و مردم ایران مردم با فرهنگ و متعصب، حساب می شوند. اما قشر بی سواد جامعه به ویژه آن هایی که در این 30 سال پسین به کشور ایران رفت و آمد داشته و کارگر بوده اند، خاطرات برخی بدرفتاری ها، توهین ها و نگاه های تحقیر آمیز از سوی برخی کارفرمایان ایرانی را در ذهن خود دارند. متاسفانه این طبقه نه از فرهنگ ایران چیزی یاد می کنند و نه علاقه مندی به آن دارند.

   

  جامعه و فرهنگ ایران نزد مرد افغانستان چه جایگاهی دارد؟

  شیعیان افغانستان و قشر عام آنان، محصولات رسانه ای ایران را نسبت به دیگر محصولات رسانه ای ترجیح می دهند و علاقه مندان جدی آن هستند. اما در کل، جامعه افغانستان تحت نفوذ سریال ها و فلم های تولید شده در کشور هندوستان است. حتی آنهایی که علاقه مند کار سینمایی در کشور هستند به تقلید موبه مو از سریال ها و فلم های هندی در کار های سینمایی خود می پردازند. البته بالا رفتن سطح تحصیلات و ارتقای ذائقه مخاطبان، چشم انداز پر امیدتری ایجاد کرده است.

  در افغانستان صدها مجله و گاهنامه هم منتشر می شود. امروز تعداد قابل توجهی از جوانان افغانستان فرصت خوبی برای تحصیل پیدا کرده اند و بسیاری از آنها تحصیل کرده هستند و افغانستان چهره ای متفاوت از ۱۰ یا ۲۰ سال پیش دارد. جوانان افغان در این دوران ۱۵-۱۰ سال گذشته خوب تحصیل کرده اند و به مدارج خوبی هم دست پیدا کرده اند البته به نظرم با توجه به رشد روز افزون تحصیلات و فقدان زیر ساخت های لازم مهمترین چالشی که در آینده به لحاظ آموزشی در افغانستان اهمیت بارز پیدا می کند عدم توسعه زیرساخت تحصیلات عالی است. کسانی که دغدغه پیشرفت زبان و فرهنگ در افغانستان را دارند، با توسعه کیفی تحصیلات عالیه موافقند.

  در حال حاضر یک دانشگاه خصوصی از طرف ایران به نام خوارزمی در افغانستان فعال است که با حمایت انجمن دوستی در کابل فعال شده و ریاست آن به عهده آقای دکتر بیابانی است. ۲۰۰ دانشجو در رشته های اقتصاد و آی تی (IT) در آن مشغول به تحصل می باشند. البته دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد نیز در افغانستان فعال است اما کافی نیست. امروز افغانستان ۱۰ میلیون دانش آموز دارد در حالی که دانشجویان آن ۱۷۰ هزار نفر است و سالیانه ۱۵۰ هزار نفر در کنکور سراسری افغانستان شرکت می کنند که حدودا ۴۰ هزار نفر پذیرش می شوند. با توجه به میزان دانش آموزان پیش بینی می شود در آینده تعداد متقاضیان دانشگاه به بیش از ۷۰۰-۶۰۰ هزار نفر برسد و میزان پذیرش باید افزایش یابد اما زیرساخت های افغانستان آمادگی این پذیرش را ندارد. در این خصوص برای مسئولان آموزشی افغانستان یکی از گزینه های جدی که مطرح است آوردن بخش های مختلف آموزشی از سایر کشورها به افغانستان است که ایران می تواند یک گزینه خوب باشد. انجمن دوستی ایران و افغانستان یکی از نهادهایی است که تلاش دارد این همکاری ها بیشتر شود.

  مشکل دیگری که ما در کشورمان داریم و اشتراکات فرهنگی با ایران می تواند بسیار در این زمینه به ما کمک کند، مشکل زبان است. محمد کاظم کاظمی، شاعر افغان ساکن ایران و رهنورد زریاب، استاد مسلم ژورنالیسم در افغانستان دو تن از کسانی هستند که نسبت به تضعیف زبان فارسی در افغانستان هشدارهای زیادی داده اند. زبان در افغانستان امروز بسیار دلبخواه شده است. آنچه این قضیه را خطرناک تر می کند این است که به سبب ضعف سواد و دانش عمومی و به اعتبار این باور نادرست که گویا زبان مردم افغانستان «دری» است و نه «فارسی»، بسیاری از مردم بر همان واژگان خارجی، به عنوان واژگان دری پای می فشرند و حاضر به استفاده از واژگان فارسی جایگزین نیستند. بسیار دیده می شود که حتی بعضی از نخبگان کشور بر استفاده از واژگانی مثل «بایسکل»، «پروگرام» و «فاکولته» تأکید دارند، با این باور که این ها دری اند و معادل هایشان یعنی «دوچرخه»، «برنامه» و «دانشکده»، فارسی و غیر قابل استفاده در این کشورند.

  فیلم های مهران مدیری در افغانستان بسیار طرفدار دارند. همچنین، افغانستانی ها سریال های مذهبی ایران را بسیار دوست می دارند. یوسف پیامبر و مختارنامه بسیار محبوبند. سریال هایی مثل ستایش و سایر سریال های خانوادگی در افغانستان به صورت مستقیم یا بازپخش دیده می شوند. مردم افغانستان هم با همین سریال ها می گریند و می خندند.

  شیعیان افغانستان هم به نوحه خوانی های آهنگران و کویتی پور علاقه دارند و سی دی های سخنرانی علمای شیعه را می بینند و می شنوند.

   

  چه نقدهایی درباره محصولات رسانه ای ایران در افغانستان وجود دارد؟

  در جامعه افغانستان بیشتر نقد و نظر روی آن محصولات ایرانی صورت می گیرد که ربطی به جامعه افغانستان داشته باشد. مانند سریال هایی که طنزپرداز معروف ایران آقای رضا عطاران ساخته است، یا سریال هایی که در آن یک افغان نقش دارد که معمولاً آن افغان، یا کارگر است و یا یک رهزن و قاتل. خوب این سریال ها و فیلم که در ایران ساخته می شود و این جا هم قابل دریافت هستند گفته ها و خاطرات آن عده از افغان های را که در ایران مهاجر بوده اند، تأیید می کند. به گونه مثال در سریال های متهم گریخت و خانه به دوش آقای عطاران، که همیشه هم بازیگر، از قوم هزاره افغانستان که چهره شان، متمایزتر از دیگر افغان ها است، استفاده شده، و آن ها را یا در حال بی فرهنگی نشان می دهد یا در حال کار های غیر قانونی. همین گونه در سریال پرطرفدار که سال ها قبل از صدا و سیمای ایران پخش می شد ( زیر آسمان شهر) یا سریال کوچه اقاقیا، باز هم از یک قوم خاص افغانستان فردی استفاده شده و آن ها را در حال کارهای خلاف نشان می دهد. در حالیکه افغان های دانشمندی هم در ایران زند گی کرده اند، اما از آن ها هیچ اثری بازتاب داده نمی شود. بعضی از تصاویری که در رسانه های ایران از کشور و مردم افغانستان ارایه می شود، تصویر خشن، جامعه بی سواد و ضد فرهنگ است. در حالی که این بخشی از واقعیت های افغانستان است نه همه واقعیت های این کشور. البته به ندرت سریال های هم بوده که چهره ای بهتر از افغان ها در کشور ایران نشان داده، مانند سریالی کتاب فروشی هد هد به کارگردانی بانو مرضیه برومند. اما این فیلم ها وسریال ها نسبت به سریال های بالا تعداد شان اندک است.

  منبع: سایت مرکز آموزش و پژوهش موسسه همشهری

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :