پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • جهاد دانشگاهي   
 • 1391-08-07 13:38:37  
 • تعداد بازدید : 69   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • جهاد دانشگاهي

  انقلاب فرهنگي

  در فاصله سال هاي 1357 تا 1359، يعني پس از پيروزي انقلاب تا وقوع انقلاب فرهنگي، فضاي دانشگاه ها هنوز آن طور که بايد با شرايط دوران بعد از انقلاب هماهنگ و هم سو نگشته بود. از اين رو، امام خميني(ره) فرمان انقلاب فرهنگي را صادر کردند. در پي صدور اين فرمان، براي تحقق بخشيدن به اهداف انقلاب فرهنگي و ضرورت ايجاد تحول در دانشگاه ها، ستاد انقلاب فرهنگي تشکيل شد. اين ستاد براي ايجاد بازوي اجرايي قوي براي سازمان دهي و نظارت بر وضعيت مديريت دانشگاه ها، شوراي عالي جهاد دانشگاهي را تشکيل داد. اين شورا نيز در شانزدهم مرداد ماه سال 1359، جهاد دانشگاهي را تأسيس کرد و از آن روز، جهاد دانشگاهي زير نظر ستاد انقلاب فرهنگي، و بعدها شوراي عالي انقلاب فرهنگي فعّال است.

   

  پُل بين دانشگاه و جامعه

  براساس تعريفي که در اساس نامه جهاد دانشگاهي آمده، اين نهاد پلي ميان دانشگاه و جامعه است. عمده ترين هدف جهاد دانشگاهي در حال حاضر، عينيت بخشيدن به آرمان هاي انقلاب اسلامي در سطح دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي، تحقق اهداف انقلاب فرهنگي، گسترش گرايش ديني و مذهبي در بين دانشجويان، توسعه فنّاوري با بهره گيري از نيروهاي متخصص داخلي براي حذف وابستگي هاي علمي ـ فرهنگي، و استقرار نظام آموزش عالي مبتني بر ارزش هاي اسلامي در سطح دانشگاه هاست.

   

  وظايف جهاد دانشگاهي

  طبق مصوّبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي و اساس نامه جهاد دانشگاهي، اين سازمان نهادي است عمومي، غيردولتي و زير نظرشوراي عالي انقلاب فرهنگي که از لحاظ اداري داراي شخصيتي مستقل است. در اين اساس نامه، به وظايف جهاد دانشگاهي اشاره شده است که گسترش تحقيقات و شکوفايي استعدادها، توسعه امور فرهنگي، تبليغ و ترويج فرهنگ و هنر اسلامي در برنامه ريزي براي قشر جوان، ايجاد امکانات نشر و تأليف، انجام تحقيقات کاربردي و توسعه اي، حمايت از دانشجويان و پژوهشگران جوان، و توجه به اشتغال فارغ التحصيلانْ به عنوان مجموعه اي از وظايف جهاد دانشگاهي به چشم مي خورد. جهاد دانشگاهي در سه حوزه آموزشي، فرهنگي و پرورشي به صورت عمده فعاليت دارد که هر کدام از اين حوزه ها، شاخه هاي متعددي دارند.

   

  کتاب و کتاب خواني

  توجه به کتاب و کتاب خواني، يکي از سرفصل هاي مهم فعاليت هاي فرهنگي جهاد دانشگاهي است. به اين منظور، اين نهاد از سال 1362، توليد و انتشار کتاب را با هدف هاي کمک به دانشجويان براي دستيابي به منابع علمي، و ايجاد ارتباط با استاداني که آثار خود را از طريق امکانات جهاد دانشگاهي در اختيار جامعه دانشگاهي کشور قرار دهند، آغاز کرد. اين نهاد به منظور پر کردن خلأ موجود در زمينه توليد کتاب، به تشکيل گروه هاي آموزشي پرداخت و با توجه به نيازهاي دانشجويان و پيشنهادهاي استادان و محققان به تأليف و ترجمه کتاب هاي درسي دانشگاهي پرداخت.

   

  نقد کتاب

  نقد کتاب، يکي از برنامه هاي جهاد دانشگاهي در دانشگاه هاست و واحدهاي جهاد در دانشگاه ها، نقد و بررسي کتاب را به طور مرتّب در دستور کار خود قرار داده اند. اين واحدها، با برپايي جلسه هايي با استادانِ نويسنده و دعوت از نويسندگان کتاب ها و تشکيل ميزگرد، به نقد و بررسي کتاب ها مي پردازند. علت اين کار هم اين است که آن ها معتقدند که دانشگاه محل بحث و پژوهش و نقد و نظر است و در غير اين صورت، تفاوتي ميان دانشگاه و مقطع دبيرستان نخواهد بود.

   

  جهاد دانشگاهي در کلام امام(ره)

  جهاد دانشگاهي، محصول مستقيم انقلاب اسلامي ماست و هدف آن، پيشرفت مراکز علمي و گسترش کمّي و کيفي تحقيقات در دانشگاه هاست. اين نهاد با اعتقاد به اين که تحقيقات، پشتوانه و اساس توسعه و رشد فنّاوري ملي است، گسترش تحقيقات و شکوفايي استعدادها را در سطح جامعه، در سرلوحه برنامه هاي خود قرار داده است. حضرت امام خميني(ره) در اين باره مي فرمايد: «مهم ترين عامل در کسب خودکفايي و بازسازي، توسعه مراکز علمي و تحقيقاتي، و تمرکز و هدايت امکانات و تشويق کامل و همه جانبه مخترعين و مکتشفين و نيروهاي متعهد و متخصص است که شهامت مبارزه با جهل را دارند و از لاک نگرش انحصاري علم به شرق و غرب درآمده و نشان داده اند که مي توانند کشور را روي پاي خود نگه دارند».

   

  جهاد دانشگاهي در کلام رهبر

  مقام معظم رهبري، حضرت آيت اللّه خامنه اي، در مورد جهاد دانشگاهي فرموده اند: «مجموعه شما[جهاد دانشگاهي] يک حرفي زد که بحمداللّه اين حرف، امروز تقريبا در کشور ثابت شده است. جهاد دانشگاهي از اول خواست بگويد که نيروهاي مؤمن، حزب اللهي، انقلابي و کمر بستگان انقلاب آن چنان که دشمن مي خواهد وانمود کند، عبارت نيستند از يک عده مردمي که از دانش، معرفت، تخصص و تجربه تهي هستند». هم چنين ايشان در جاي ديگري فرموده اند: «تا کنون، کارنامه درخشان جهاد دانشگاهي نيز بيانگر آن است که اين نهاد، تجلي گاه تعهد و فرهنگ ناب در محيط هاي علمي بوده است و نام جهاد، همواره با تبلور فرهنگ، معنويت و حفظ اصول و ارزش هاي متعالي، عجين بوده است».

  منبع: سايت حوزه

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :