پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامي  
 • 1391-10-07 10:1:2  
 • تعداد بازدید : 82   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  

   

   

  پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی


  از ابتداى انقلاب و شكل گيرى حوزه هنرى و ظهور هنر متعهد دينى در متن انقلاب مباحث تئوريك هنر به ويژه در مقوله هايى همچون هنر دينى، هنر اسلامى، هنر متعهد، زيبايى شناسى و فلسفه هنر به عنوان يكى از دغدغه هاى مهم هنرمندان مطرح بود. همچنين ضرورت تبيين، تفسير و بررسى وجوه افتراق و اشتراك آثار خلق شده با آثار هنرى انقلابى و متعهد در ديگر اعصار و نقاط جهان و همچنين آسيب شناسى آثار موجود و جستجوى مبانى هنر دينى در وجوه مختلف براى تداوم، تعميق، گسترش و استمرار هنر دينى نيز از مواردى بود كه ذهن هنرمندان و علاقه مندان به حوزه مباحث تئوريك هنر را به خود مشغول مى ساخت.  

  در كنار فعاليت هاى خلاقه اى كه توسط هنرمندان صورت مى گرفت، حلقه هاى بحث و بررسى و نقد و تحليل آثار نيز به صورت غيررسمى در محيطى صميمانه تشكيل مى شد و تك كارهايى نيز در مقوله هاى مذكور منتشر مى شد. اما كم كم دفاترى نيز براى امر تحقيقات، شكل گرفت و سرانجام ضرورت ايجاد يك مركز كه بتواند فعاليت هاى پژوهشى را در قالب صحيح علمى و قابل ارزيابى سامان دهد، منجر به تأسيس مركز تحقيقات هنرى حوزه شد. به اين ترتيب، پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامى در عمل با كسب مجوزهاى قانونى پا به عرصه وجود گذاشت.

  اهداف و سیاستها  

  پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامى براساس سياست ها و برنامه ريزى هاى بلندمدت خود علاوه برداشتن 4 گروه پژوهشى «هنر، فلسفه و علوم انسانى، ادبيات، حكمت و معارف اسلامى» نسبت به ايجاد 8 مركز پژوهشى اقدام كرده است:

  مركز مطالعات دينى هنر:

  براساس شرايط نوين كشور و سئوالات بسيار پيرامون هنر و به ويژه دغدغه هاى شهيد آوينى و پرسش هاى فلسفى، حكمى و انديشه هايى كه معطوف به مباحث نظرى هنر مى گرديد، منجر به تأسيس اين مركز شد. در واقع بخش ها و مراكز تحقيقاتى ديگر پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامى پيرامون همين دفتر شكل گرفتند.

  مركز خلاقيت هاى هنرى:  

  اين مركز با تشكيل كلاس ها و كارگاه هاى آموزشى مى كوشد شرايطى را براى كسب مهارت هاى هنرى و آزادسازى نيروهاى خلاق جامعه فراهم سازد تا گامى در جهت آفرينش گرى، نوانديشى و سلامت و بهداشت فرهنگى و روانى جامعه ى هنرى برداشته باشد.

  باشگاه هنرپژوهان جوان:

  اين مركز كه با هدف پرورش روحيه تحقيق و پژوهش و اعتلاى كيفى سطح دانش هنرى و ترغيب هنرجويان به تحقيقات هنرى بر سه محور اساسى به «آموزش»، «مشاوره راهنمايى» و «حمايت از اعضاء» فعاليت خود را آغاز كرده، اميد دارد گامى هرچند كوچك در راه آشتى دادن نسل جوان با مطالعه و تحقيق بردارد و تاكنون با برگزارى نشست ها و همايش هاى گوناگون در عرصه علم - فرهنگ و هنر به اين مهم دامن زده است.

  دبيرخانه دايمى همايش ها:  

  اين مركز از ابتداى شكل گيرى پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامى فعال بوده و برگزارى همايش ها و نشست هاى علمى - پژوهشى آن را برعهده داشته است.

  مركز مطالعات ادب فارسى در هند:  

  در عنوان اين مركز، «ادب» معنايى فراگير دارد كه همه ى آثار مكتوب به زبان فارسى اعم از تاريخ، فلسفه، شعر، لغت، طب، دين و غيره را دربرمى گيرد.  

  هرچند سال هاى اخير و حتى دوران پيش از انقلاب نيز فعاليت هاى مكرر و شايان توجهى در اين عرصه از سوى نهادها و انجمن هاى مختلف صورت گرفته است، اما اين مركز قصد دارد با چشم انداز وسيع ترى با استفاده از تجربه هاى ارزشمند اين نهادها و گروه علمى - تحقيقى برنامه هاى ذيل را تحقق بخشد:

  الف) تهيه آرشيو از آثار مكتوب شامل نسخه هاى خطى، چاپ سنگى و سربى، مجلات مربوط به ادب فارسى در هند در داخل و خارج از كشور، بايگانى عكس، آثار صوتى و تصويرى از موسيقى، سخنرانى، فيلم و غيره.

  ب) تصحيح و تنقيح نسخه هاى خطى و چاپ سنگى و انتشار آنها.

  ج) چاپ و انتشار مقالات تحقيقى (مدخل هاى موضوعى) و تك نگارى پيرامون شخصيت هاى مهم فرهنگى - ادبى هند.

  د) انتشار مجدد برخى از كتاب هاى فارسى منتشر شده در هند با نام محققان و مؤلفان آن و ترجمه و چاپ آثار پديد آمده به زبان انگليسى و يا اردو در هند درباره زبان فارسى.

  ح) برگزارى نشست ها و كلاس هاى تخصصى در باب موضوعاتى چون سبك هندى، نقد ادبى فارسى در هند، زبان اردو، شرح متون و غيره.

  و) انتشار گاهنامه، شامل رسانه هاى كوچك خطى، نقد كتاب، گزارش، گفت وگو و غيره.

  مركز تحصيلات تكميلى:  

  اين مركز با هدف تربيت و آماده سازى محققان هنرى و ارتقاء سطح علمى علاقمندان رشته هاى هنرى در زمينه مباحث تئوريك هنر تشكيل شده است.

  مركز دايرةالمعارف اساطير و آيين هاى باستانى جهان:  

  اين مركز به منظور پژوهش در زمينه كليه اساطير و آيين هاى باستانى جهان در كنار هم و به تفصيل كه در قالب مجموعه اى به صورت دايرةالمعارف عرضه خواهد شد، راه اندازى شده است.

  در اين مجموعه سعى شده مطالب حتى المقدور به همراه تصاوير ارائه شوند تا پژوهشگران ضمن آشنايى با مطالب از چگونگى آن، از نظر تصاوير آگاهى يابند.

  اين مجموعه نوعى «فرهنگ» نيز به شمار مى رود، زيرا علاوه بر گفتار در مورد آيين هاى باستانى و اساطير گوناگون و تفسير و تبيين آنها، معنى واژه ها نيز آمده است.

  مركز امور استان ها و شهرستان ها:  

  اين مركز در سال 1383 به انگيزه ساماندهى برنامه هاى پژوهشى در شهرستان ها و ايجاد ارتباط ميان مراكز مختلف پژوهشى حوزه هنرى تأسيس گشت.

  اعم فعاليت ها و اهداف اين مركز به قرار زير است:

  1- ايجاد ارتباط و هماهنگى ميان پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامى و نمايندگان پژوهشى در مراكز استان ها.

  2- بررسى و كارشناسى طرح هاى ارسالى از مراكز و ارجاع آن به بخش هاى مربوطه

  3- برگزارى نشست هاى پژوهشى استان ها

  4-  ساماندهى و تجهيز كتابخانه هاى مراكز استان ها و شهرستان ها

  5- انتشار ويژه نامه هاى مراكز پژوهشى از مقالات و آثار علمى رسيده از مراكز استان ها.

  همچنين پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامى به منظور كمك به ارتقاء فعاليت هاى پژوهشى، آموزشى، فرهنگى و توليدى حوزه هنرى از طريق تأمين نيازهاى اطلاعاتى با بكارگيرى شيوه هاى نوين كتابدارى و اطلاع رسانى و همچنين كمك به ارتقاء دانش تخصصى اعضاء كتابخانه و كاركنان اقدام به تأسيس كتابخانه و مركز اسناد به همراه بانك هاى مختلف آثار كرده است.

  كتابخانه و مركز اسناد

  كتابخانه و مركز اسناد پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامى در سال 1358 در فضايى حدود 30 متر مربع و با 4000 عنوان كتاب، آغاز به كار كرد. در سال 1365 فضاى كتابخانه به 150 متر افزايش يافت و در سال 1368 نيز طبقه فوقانى كتابخانه احداث شد. اکنون این کتابخانه بزرگترین کتابخانه تخصصی هنر کشور است که بیش از /-000/60 جلد کتاب دارد.

  اهداف :

  1. كمك به ارتقاى فعاليت هاى پژوهشى، آموزشى، فرهنگى و توليدى حوزه هنرى از طريق تأمين نيازهاى اطلاعاتى با به كارگيرى شيوه هاى نوين كتابدارى و اطلاع رسانى
  2. كمك به ارتقاى دانش تخصصى اعضاى كتابخانه و كاركنان حوزه هنرى

  پژوهشگاه همچنين به منظور ايجاد فضاي لازم علمي ـ تحقيقاتي اقدام به تأسيس کتابخانه و مرکز اسناد کتابخانه تخصصي به همراه بانک هاي مختلف آثار کرده است. انتشار مجله ي تخصصي «بيناب» نيز از جمله ديگر فعاليت هاي فرهنگي هنري پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامي است.

  وب سایت: http://www.icari.ir

  آدرس تهران، تقاطع خيابان هاي حافظ و سميه (روبروي دانشگاه امير کبير ) ، حوزه هنري مراجعه و يا مكاتبه نماييد .

  تلفن: 88896923 - 88800487 - 88809507

  فاکس: 88896561

  ايميل : islamicart_ir@yahoo.com و info@icari.ir

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :